AZ EGÉSZSÉGÜGYI VILÁGSZERVEZET MÜKÖDÉSE MAGYARORSZÁGONAZ EUROHEALTH PROGRAM AZ EURÓPÁBAN








Az Egészségügyi Világszervezet működése Magyarországon-Az EUROHEALTH Program

Az Egészségügyi Világszervezet müködése Magyarországon-Az EUROHEALTH Program


Az Európában végbement gyökeres politikai változásokat követöen a közép-és kelet-európai országokban, valamint az új független államokban igény jelentkezett az Egészségügyi Világszervezet szakértöi támogatására. Ennek ismeretében az Európai Regionális Bizottság 1991-ben, negyvenegyedik ülésszakán döntést hozott az EUROHEALTH programról. Ennek eredményeképpen a WHO Európai Regionális Irodája munkáját oly módon rendezte át, hogy az átmenet szakaszába került országok erösebb támogatásban részesüljenek. Új programok alakultak ki, és a WHO menedzsmentje is megváltozott. Jelenleg az országok közötti tevékenység 65%-a, az országos szintü munka 90%-a irányul az átmenet szakaszában levö országokba.

Az EUROHEALTH program kereteket állít fel, amelyek irányt szabnak mind a Regionális Iroda költségvetésének, mind az említett országokkal kötött egyedi együttmüködési megállapodásoknak. Az EUROHEALTH program fö célja az, hogy segítséget nyújtson az egészségügy helyzetének javulásához a közép- és kelet-európai országokban, valamint hozzájáruljon az egészségi állapotban a Kelet és Nyugat között mutatkozó különbségek csökkentéséhez.

Az EUROHEALTH programnak három fö eleme volt: a rövid, a közép- és a hosszú távú alprogramok.

A rövid távú komponens (ez egy szükséghelyzet megoldására irányuló fázis volt) abban segített, hogy az említett országok ellátása oltóanyagokkal, életmentö gyógyszerekkel és alapvetö orvosi felszerelésekkel ne szenvedjen hiányt. Ezeket a tevékenységeket az Egyesült Nemzetek családja, valamint más szervezetek és adományozók finanszírozták. A munka megkönnyítése érdekében adatbázis épült ki.

A program hosszú távú része az "Egészséget mindenkinek" program kialakítását célozza. Ezt a munkát a WHO/Euro Nemzeti Egészségfejlesztési Föosztály koordinálja.

A középtávú programok-ebbe tartozik az EuroDiabCare akcióprogram minöség-ellenörzö részének magyarországi adaptációja is - kétéves együttmüködési megállapodásokat foglal magába, az adott ország prioritásainak megoldására.

A WHO/Euro munkájának segítésére a különbözö középkelet-európai országokban - így Magyarországon is - 20 összekötö iroda (Liaison Office) jött létre. A Népjóléti Minisztériumban müködö magyarországi iroda WHO összekötöje Szatmári Marianna dr., munkatársa pedig Kaszásné Pálházy Ottilia.

Ez év tavaszán 2 alkalommal hívták össze a megyei EUROHEALTH összekötöket, valamint az egyéb-részben WHO égisze alatt zajló-projektek vezetöit. Ezen értekezleteken vettem részt, az "egészségmegörzö kórházakat" képviselö Kautzky dr.-ral együtt.

Számos információ mellett kiderült, hogy a stroke program a WHO támogatása mellett zajlik. Ebböl talán levonható az a tanulság is, hogy ilyen jellegü támogatást lehetne kezdeményezni a Nemzeti Diabetes Program - vagy egyes prioritásai - számára is.

Mint már említettem, WHO-támogatott projekt a DiabCare is, melyröl a beszámolóban a következöket írták:


4.3. Betegségmegelözés és a gondozás minösége

4.3.4. Diabetes

A diabetes gondozásnak hosszú története van Magyarországon; az ország küldöttei résztvevöi voltak a St. Vincent Konferenciának és Nyilatkozatnak. Magyarország gondozási modell-központjai magas minöséget képviselnek a másodlagos megelözés terén Európában és most országszerte terjesztik módszereiket a DIABCARE keretében."


A továbbiakban az Eurohealth program megyei képviselöi szerepet játszhatnak – összekötöként - a DiabCare szélesebb körü alkalmazásában is. Így a kapcsolattartás e programmal, az összekötökkel, a magyarországi WHO Összekötö Irodával és a WHO-val a Nemzeti Diabetes Program végrehajtásának is elsörendü érdeke.





Tags: egészségügyi világszervezet, az egészségügyi, program, világszervezet, magyarországonaz, müködése, egészségügyi, eurohealth, európában