POSVET S SLOVENSKO CIVILNO DRUŽBO O POBUDI ZA REKOM

14 STROKOVNI POSVET – »OTROK IN PASTI SODOBNEGA ČASA
20 MAJ 2015 VABILO NA POSVET POVEZOVANJE POTENCIALOV ZA
22 POSVET SLOVENSKIH DRUŠTEV KATOLIŠKIH MISIJ UČITELJEV SOCIALNIH DELAVCEV

60 LET DELOVANJA ESČP – POSVET 16 APRILA 2014
»FUNKCIJE MOKRIŠČ ZA ŽIVLJENJE IN RAZVOJ« VABILO NA POSVET
BLED 8122004 XXX STROKOVNI POSVET ZDRUŽENJA SVETOV DELAVCEV SLOVENSKIH

POSVET S SLOVENSKO CIVILNO DRUŽBO O POBUDI ZA REKOM


Posvet s slovensko civilno družbo o Pobudi za REKOM


Včeraj popoldne je Mirovni inštitut v imenu Pobude za REKOM organiziral posvet s predstavniki zainteresirane civilne družbe o ustanovitvi Regionalne komisije za ugotavljanje dejstev o vojnih zločinih in drugih hudih kršitvah človekovih pravic na prostoru nekdanje Jugoslavije med letoma 1991 in 2001 (REKOM).


Med tridesetimi udeleženci so bili predstavniki Civilne iniciative izbrisanih aktivistov, Društva izbrisanih prebivalcev Slovenije, Zveze veteranov vojne za Slovenijo, Bošnjaške kulturne zveze Slovenije, Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije (IFIMES) ter nekateri strokovnjaki - prof. dr. Milan Brglez, prof. dr. Svetlana Slapšak, dr. Vera Kržišnik Bukić in drugi. Kot opazovalci na posvetu pa so bili tudi predstavniki Ministrtsva za notranje zadeve, Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji ter Veleposlaništev Republike Hrvaške in Republike Srbije v Sloveniji.


Udeleženci so izrazili strinjanje s prizadevanjem Pobude, da se ustanovi regionalna meddržavna komisija (REKOM) za prostor nekdanje SFRJ ter so poudarili, da je regionalni pristop najbolj adekvaten za obravnavanje zločinov in hudih kršitev človekovih pravic iz devetdesetih let. Obenem pa so predstavniki izbrisanih, še enkrat poudarili pomembnost regionalne komisije, ki s pomočjo javnega pričevanja žrtev, preiskovanja dejstev in izpostavljanja moralne odgovornosti uradnikov, lahko prispeva k moralnem zadoščenju žrtev s celotnega prostora nekdanje Jugoslavije. Pomemben sklep razprave pa je bil, da bodoča meddržavna komisija z utemeljenim ugotavljanjem dejstev lahko postavi zdravo osnovo za nadaljnje zgodovinske interpretacije vojn in dogodkov, ki so jim sledili, na prostoru nekdanje Jugoslavije. Različne interpretacije so v demokratičnih družbah vedno dobrodošle, vendar se morajo gibati znotraj mej nedvomnih dejstev. S tem bi REKOM lahko pomembno prispevala k spremembi prepričanja javnega mnenja o storjenih kršitvah človekovih pravic in se postavila nasproti političnim manipulacijam in zanikanju zločinov. Sam posvetovalni proces Pobude za REKOM, ki poteka v regiji že vrsto let, pa je pomemben tudi za mlajše generacije in njihovo dojemanje nedavne zgodovine ter lahko pomaga pri zmanjšanju sovražnega govora v vseh družbah regije, so izpostavili udeleženi.


V dinamični, vendar konstruktivni razpravi so udeleženci, kot na prejšnjih regionalnih in lokalnih tovrstnih posvetih, podali svoje sugestije in komentarje na Osnutek Statuta, ki ga je predstavila članica delovne Skupine za izdelavo Statuta REKOM, Marijana Toma. Posvet pa je potrdil, da se problem izbrisa nedvomno in upravičeno vključuje v kategorijo »hude kršitve človekovih pravic« in da bi ga bodoča regionalna komisija nedvomno obravnavala.


Na posvetu pa se je več posameznikov in organizacij včlanilo v Koalicijo za REKOM.


Pobuda za REKOM je transdržavna mreža nevladnih organizacij, društev žrtev, veteranov, strokovnjakov, posameznikov in posameznic, ki si – podobno kot drugod nekatere »komisije za resnico in spravo« – prizadeva za ustanovitev regionalne meddržavne komisije za ugotavljanje dejstev za prostor nekdanje Jugoslavije. Sodni postopki ne morejo obravnavati vseh vojnih zločinov in hudih kršitev človekovih pravic, ki so se zgodili v vojnah in ob razpadu nekdanje Jugoslavije, hkrati pa so osredotočeni na storilce in ne na žrtve. Veliko dogodkov še vedno ni raziskanih ali pa so predmet političnih manipulacij. Zaradi tega se Pobuda z vrsto posvetov z različnimi prizadetimi družbenimi skupinami in posamezniki osredotoča na žrtve ter na njihove potrebe po soočanju s preteklostjo. Rezultat posvetovalnega procesa je že izdelan Osnutek Statuta bodoče regionalne meddržavne komisije, ki ga bo Pobuda vladam in predsednikom držav naslednic nekdanje Jugoslavije predstavila junija 2011. Več na www.zarekom.org.


Pobudo so že podprli Evropska komisija, predsednika Republik Srbije in Hrvaške, Skupščina Republike Črne Gore, Pododbor za človekove pravice Evropskega parlamenta, Odbor za politične zadeve Parlamentarne skupščine Sveta Evrope, Odbor za evropske integracije Narodne skupščine Republike Srbije, številne pomembne politične stranke iz držav regije in več kot 2000 posameznikov. V Sloveniji so iz politične sfere pobudo podprli predsednik Državnega zbora Pavel Gantar ter evropska poslanca Tanja Fajon in Jelko Kacin.







2

POSVET S SLOVENSKO CIVILNO DRUŽBO O POBUDI ZA REKOM


DRŽAVNI SVET REPUBLIKE SLOVENIJE POSVET OPRAVLJANJE MIRNE DEJAVNOSTI V
GOSPOSVETSKA ULICA 12 PP 128 4001 KRANJ TEL 042017
HKP-2-Posveta_mladezi_1900.


Tags: civilno družbo, slovensko, rekom, posvet, civilno, pobudi, družbo