ODDELEK ZA KMETIJSKO SVETOVANJE TRNOVELJSKA CESTA 1

SEKTOR ZA STATISTIKO NARAVNIH VIROV IN OKOLJA ODDELEK ZA
ODDELEK ZA KMETIJSKO SVETOVANJE TRNOVELJSKA CESTA 1
ODDELEK ZA KMETIJSKO SVETOVANJE TRNOVELJSKA CESTA 1 3000

03 ODDELEK ZA PROSTOR OKOLJE IN GOSPODARSKE JAVNE
8 M ESTNA OBČINA LJUBLJANA MESTNA UPRAVA ODDELEK ZA
Biotehniška Fakulteta Oddelek za Agronom ijo Katedra za Agrarno

ZAVOD ZA ŽIVINOREJO IN VETERINARSTVO CELJE, p

 ODDELEK ZA KMETIJSKO SVETOVANJE  TRNOVELJSKA CESTA 1  ODDELEK ZA KMETIJSKO SVETOVANJE  TRNOVELJSKA CESTA 1

Oddelek za kmetijsko svetovanje

Trnoveljska cesta 1, 3000 Celje

­­­­­tel. 03 42 55 515 fax 03 42 55 530

E pošta: [email protected]

GSM: 041/426 515



POSTAVIMO OGRAJO ZA PAŠO ŽIVALI


Pri reji domačih živali se čedalje bolj zavedamo, da je paša najcenejši vir voluminozne hrane, hkrati pa ima od tega veliko tudi sama travna ruša, saj je hkrati pognojena in tudi pogažena. Starejši kmetovalci se še spominjajo, kako so včasih pasli, pa tudi lovili pobegle živali po celi vasi. Zaradi neprijetnih spominov se še vedno »bojijo« paše. Že včasih, pa tudi še danes velja pravilo, da je najboljša ograja kvalitetna travna ruša. Pa vendar, če se hočemo izogniti lovljenju oziroma pobegom živali, moramo narediti dobro elektroograjo. V zimskem času si kot dobri gospodarji pripravimo kole, ko se malo otopli, pa lahko postavimo ograjo, če pa je že postavljena, pa je nemalokrat potrebna popravila.

Kaj moramo upoštevati pri načrtovanju nadzorovane paše živali:


Pravilen začetek paše je zelo pomemben. Predvsem mora biti postopen, da se živali navadijo na mlado z beljakovinami bogato krmo. S počasnim privajanjem živali na letni obrok omilimo zmanjšanje tolšče v mleku in preprečimo pojav drisk.


Za ograditev uporabimo lokalno značilni material, to so tako imenovane masivne ograje, lahko postavimo elektroograjo, uporabimo kombinacijo obeh ali pa postavimo tako vrsto elektroograje, kjer ne potrebujemo izolatorjev.


Vsak kmetovalec najbolje pozna svoje površine in tako si lahko tudi najlažje izračuna kje in kakšno obodno ograjo bo postavil, da bo najbolj učinkovita in najcenejša.

Za načrtovanje ograje potrebujemo podatek o skupni dolžini ograje, kje se ograja »lomi« oziroma spremeni smer pod takim kotom, da je potreben naslednji napenjalni kol, kje bodo vrata na pašniku in v posamezne čredinke in nenazadnje katero vrsto živali bomo pasli.

Elektroograja za pašo domačih živali je sestavljena iz napenjalnih, podpornih, nosilnih ter distančnih kolov (distančnikov). Napenjalni koli imajo premer 15-20 cm in so dolgi do 180 cm. Podporni koli pri napenjalnem koli so debeli 8-10 cm in dolgi do 250 cm, odvisno od terena. Napenjalne kole vedno zakopljemo v prej (izvrtano) izkopano luknjo do polovice v tla. Pri vsakem vhodu na pašnik oziroma kjer se ograja lomi potrebujemo napenjalne kole, ki so lahko podprti vidno ali nevidno (podporni kol je v tleh). Med napenjalne kole, na ravnih linijah so lahko na razdalji 50 m, postavimo nosilne kole in distančnike. Na ovinkih pa je potrebno postaviti več nosilnih kolov.

Nosilni koli so debeline 8 cm in dolžine do 140 cm, distančniki pa debeline 3 cm in dolžine 110 cm.

Na napenjalnih kolih so privezani napenjalni izolatorji in na sredini linije je v žico vstavljen roto napenjalec tako, da je žica napeta po celotnem obodu pašnika.

Na vsakem nosilne in distančnem kolu je toliko izolatorjev kolikor imamo potegnjenih žic. To pa je odvisno od vrste živali, ki jih pasemo.

Za ograditev pašnika uporabimo dobro pocinkano žico debeline 2,5 ali 2,7 mm.

Koli za elektroograje morajo biti iz trdega lesa (kostanj, akacija ali hrast). Če so koli iz drugačnega (mehkega) lesa morajo biti dobro zaščiteni proti gnitju (impregnirani), predvsem tisti del kola, ki je na prehodu v zemljo.


Kadar se odločimo za postavitev stalne več žične elektroograje sledimo spodnjemu vrstnemu redu:


Vsaka vrsta pašne živali ima v svoji glavi drugačno strategijo pobega s pašnika, zato so tudi razmiki med žicami (v cm) v elektroograji različni:

Krave in telice - žica na višini 45 cm in 90 cm

Krave s teleti – žica na višini 25 cm, 55 cm in 90 cm

Drobnica – žica na višini 15 cm, 35 cm, 60 cm in 90 cm ali

Drobnica – žica na višini 30 cm, 45 cm, 65 cm in 90 cm ali

Drobnica – žica na višini 15 cm, 30 cm, 45 cm, 65 cm in 90 cm ali

Drobnica – žica na višini 30 cm, 45 cm, 60 cm, 80 cm in 105 cm


Veljati mora načelo, da so spodnje tri žice vedno bolj skupaj in bližje tlom, kot vse naslednje, ki sledijo. Drugo načelo pa pravi, da mora obodna (zunanja) ograja vedno imeti več žic kot delilna (notranja), ki razdeli pašnik na čredinke.

Več žic v ograji mora biti na bolj nevarnih predelih oziroma bolj prometnih območjih. Na najnižjo možno višino postavimo žico, če obstaja nevarnost vdora potepuških psov ali večje število lisic, ki lahko naredijo škodo na mladih ali majhnih živalih.


Napisana so samo osnovna načela pri postavitvi učinkovite stalne več žične elektroograje. Na terenu pa se pojavljajo različne zahteve kmetovalcev, različni tereni ipd. Vsemu temu se prilagajamo z individualnimi načrti ograditve pašnikov.




mag. PEVEC Tatjana, univ. dipl. inž. agr.

svetovalec specialist II

(za travništvo, pašništvo in pridelovanje krme)


BOLNIŠNICA GOLNIK – KLINIČNI ODDELEK ZA PLJUČNE BOLEZNI IN
DIJAKINJA ODDELEK STARŠI NASLOV STALNEGA BIVALIŠČA
DR ROBI KROFLIČ IZREDNI PROFESOR ODDELEK ZA PEDAGOGIKO IN


Tags: cesta 1,, trnoveljska, kmetijsko, svetovanje, oddelek, cesta