13 PATVIRTINTA KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

PATVIRTINTA ASOCIACIJOS „POZITYVUS GYVENIMAS“ VADOVO 2013 M KOVO
PATVIRTINTA JONAVOS RAJONO SAVIVALDYBĖS KULTŪROS CENTRO DIREKTORIAUS 2020
(AKTUALI REDAKCIJA) PATVIRTINTA LIETUVIŲ KALBOS INSTITUTO MOKSLO TARYBOS 2016

(DOKUMENTŲ REGISTRŲ SĄRAŠO FORMOS PAVYZDYS) PATVIRTINTA (DOKUMENTO SUDARYTOJO
10 PATVIRTINTA ELEKTRĖNŲ SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2012 M GRUODŽIO 27
10 PATVIRTINTA KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETO REKTORIAUS 2019 M LAPKRIČIO

PATVIRTINTA

13


PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento prie Lietuvos

Respublikos teisingumo ministerijos

Mokymo centro direktoriaus

2015 m. gruodžio 31 d.

įsakymu Nr. V-162



KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS MOKYMO CENTRO FINANSŲ KONTROLĖS

TAISYKLĖS


I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS


  1. Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Mokymo centro finansų kontrolės taisyklės (toliau – taisyklės) reglamentuoja finansų kontrolės organizavimą Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Mokymo centre (toliau – Mokymo centras) ir darbuotojų, atliekančių finansų kontrolę, pareigos ir atsakomybė.

  2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2003 m. gegužės 8 d. įsakymu Nr. 1K-123 „Dėl Minimalių finansų kontrolės reikalavimų patvirtinimo, Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2015 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. V-496 „Dėl Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos finansų kontrolės taisyklių patvirtinimo“ bei atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos vidaus kontrolės ir vidaus audito įstatymo nuostatas.

  3. Taisyklėse vartojamos sąvokos paaiškintos Lietuvos Respublikos vidaus kontrolės ir vidaus audito įstatyme, Lietuvos Respublikos viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatyme ir kitose Lietuvos Respublikos teisės aktuose, reglamentuojančiose finansų kontrolė.

  4. Taisyklės grindžiamos pareigų atskyrimo (atsiejant sprendimų inicijavimą nuo sprendimų priėmimo ir vykdymo), kompetencijos ir atskaitomybės principais.

  5. Už išankstinės, einamosios ir paskesniosios finansų kontrolės vykdymą Mokymo centre atsakingi Mokymo centro direktoriaus (toliau – direktorius) paskirti darbuotojai.


II SKYRIUS

FINANSŲ KONTROLĖS TIKSLAI


  1. Finansų kontrolė turi užtikrinti, kad būtų pasiekti šie tikslai:

    1. užtikrintas Mokymo centro ūkinės veiklos teisėtumas ir patikimi finansų valdymo principai;

    2. efektyviai, ekonomiškai, rezultatyviai, skaidriai ir pagal paskirtį naudojami valstybės biudžeto asignavimai ir turtas;

    3. užtikrinta turto apsauga nuo sukčiavimo, iššvaistymo, pasisavinimo, neteisėto valdymo ir kitų neteisėtų veiksmų;

    4. laiku gaunama finansinė informacija, sudaroma tiksli, patikima finansinė atskaitomybė, programų vykdymo ir kitos ataskaitos;

    5. išsamiai ir teisingai dokumentuoti ūkinės operacijos ir kitus svarbūs įvykius;

    6. laikomasi teisės aktų ir sutartinių įsipareigojimų;

    7. užtikrintas savalaikis biudžeto sudarymas ir jo vykdymas





III. SKYRIUS

FINANSŲ KONTROLĖS REIKALAVIMAI IR FINANSŲ KONTROLĖS SISTEMOS DALYS


  1. Už finansų kontrolės sukūrimą ir veikimo priežiūrą Mokymo centre atsakingas direktorius, kuris tvirtina Mokymo centro finansų kontrolės taisykles.

  2. Siekiant, kad finansų kontrolė būtų veiksminga, jos įgyvendinimui keliami šie reikalavimai:

    1. finansų kontrolė turi funkcionuoti nenutrūkstamai;

    2. finansų kontrolė turi būti vykdoma atsižvelgiant į rizikos veiksnius;

    3. finansų kontrolė turi būti racionali, kad kontrolės atlikimo sąnaudos neviršytų gaunamos naudos;

    4. finansų kontrolė turi būti optimali;

    5. turi būti užtikrintas tinkamas pareigų atskyrimas, t. y. vienas darbuotojas negali tuo pačiu metu būti atsakingas už ūkinės operacijos arba sprendimo dėl Mokymo centro turto panaudojimo arba įsipareigojimų tretiesiems asmenims tvirtinimą, vykdymą ir apskaitą;

    6. priimti sprendimai dėl Mokymo centro turto panaudojimo arba prisiimamų įsipareigojimų ir ūkinės operacijos turi būti dokumentuotos taip, kad jas būtų galima atsekti nuo priėmimo iki vykdymo pabaigos;

    7. paskesnioji finansų kontrolė negali būti atliekama asmens, atsakingo už išankstinę finansų kontrolę;

    8. turtas turi būti inventorizuojamas teisės aktų nustatyta tvarka;

    9. įgyvendinant finansų kontrolę turi būti užtikrinta, kad būtų pasiekti Mokymo centro veiklos tikslai ir laikomasi teisės aktų reikalavimų.

  3. Siekiant užtikrinti, kad finansų kontrolės tikslai būtų pasiekti, Mokymo centre naudojamos šios organizacinės priemonės:

    1. patvirtinta Mokymo centro administracijos struktūros valdymo schema;

    2. patvirtinti Mokymo centro administracijos padalinių nuostatai;

    3. patvirtinti darbuotojų pareigybių aprašymai, apibrėžiantys pareigų paskirstymą;

    4. parinkta, patvirtinta ir įgyvendinama Mokymo centro apskaitos politika;

    5. finansų kontrolės procedūroms atlikti paskirtas pareigybių aprašymuose nustatytus reikalavimus atitinkantis, išmokyta ir kvalifikuotas personalas.

  4. Finansų kontrolės etapai skirstomi pagal atskiras procedūras arba kontrolės sistemos dalis:

    1. lėšų planavimas ir biudžeto sudarymas;

    2. ūkinių operacijų ir ūkinių įvykių registravimas - atliktų ūkinių operacijų ir ūkinių įvykių duomenys užregistruojami ūkinės operacijos arba ūkinio įvykio dieną, arba iškart, kai yra galimybė tai padaryti, bet ne anksčiau, negu buvo surašyti ūkinę operaciją pagrindžiantys dokumentai. Visos Mokymo centro atliekamos ūkinės operacijos tvirtinamos atsakingų asmenų, kurių sąrašus ir parašų pavyzdžius tvirtina direktorius. Ūkinės operacijos į tą patį apskaitos registrą įtraukiamos vieną kartą.

    3. apskaitos registrai spausdinami teisės aktų nustatyta tvarka ir pasirašomi registrus sudariusių asmenų;

    4. lėšų ir mokėjimų apskaita vykdoma registruojant įplaukas į banko sąskaitas, išlaidos bei likučiai turi atitikti apskaitos registrų likučius, mokėjimai iš banko sąskaitų patvirtinami atitinkamais dokumentais, leidžiančiais atlikti tokius mokėjimus, mokėjimo pavedimus parengia ir tvirtina skirtingi asmenys;

    5. visi įsipareigojimai patvirtinami atitinkamais dokumentais, įsipareigojimų sumažėjimas ar padidėjimas patvirtinamas sutartimis ir apskaitos dokumentais, įsipareigojimai vykdomi sutartyse nustatytais terminais, įtraukiami į apskaitos registrus, įsipareigojimų suma detalizuojama pagal įsipareigojimų atsiradimo šaltinius;

    6. visa Mokymo centro turto apyvarta apskaitoma, veiksmai, susiję su turto apyvartos procesais Mokymo centre, fiksuojami apskaitos registruose tik šiuos veiksmus atlikus ir pagal turto perdavimą ir priėmimą pagrindžiančius dokumentus. Turtas apskaitoje sugrupuojamas į grupes ir pogrupius, nematerialiajam ir ilgalaikiam materialiajam turtui suteikiami inventoriniai numeriai, visas nusidėvėjęs turtas apskaitomas iki sprendimo perduoti turtą ar jį nurašyti, turto apskaitą, nurašymą ir perdavimą reglamentuoja teisės aktai. Už turto saugojimą ir išdavimą atsako Mokymo centro materialiai atsakingi asmenys.

    7. visos ūkinės operacijos Mokymo centre fiksuojamos kompiuterizuotos apskaitos sistemos registruose. Apskaitos registrų duomenys yra perkeliami į finansų ministro patvirtintas finansinės atskaitomybės ataskaitų formas.

    8. visi kompiuterizuoti apskaitos registrai atspausdinami ir pasirašomi juos sudariusių asmenų. Kiekvienam į kompiuterinę apskaitos sistemą įtrauktam dokumentui suteikiamas registracijos numeris. Kompiuterinių apskaitos registrų įrašų ir buhalterinių apskaitos dokumentų informacija sutikrinama.

  5. Lėšų planavimas ir biudžeto sudarymas vadovaujasi programos nustatytais uždaviniais ir finansinių išteklių limitais, taip pat koordinuojamas finansinių išteklių panaudojimas, programų sąmatų vykdymas, programų investicijų ir kitų projektų vykdymas, prekių, paslaugų ir darbų įsigijimų planavimas. Kontroliuojama, kaip vykdomos prekių įsigijimo, taip pat darbų atlikimo, paslaugų sutartys.


IV. SKYRIUS

KONTROLĖS NUOSEKLUMAS


  1. Atliekant finansų kontrolę turi būti laikomasi tokio nuoseklumo:

    1. pirmiausia atliekama išankstinė įspėjamoji finansų kontrolė. Išankstinė finansų kontrolė – tai kontrolė, kuri atliekama prieš priimant finansinius sprendimus, susijusius su valstybės turto panaudojimu ir įsipareigojimais tretiesiems asmenims. Sprendimai priimami tik tada, kai juos patvirtina atsakingas už kontrolę valstybės tarnautojas ar darbuotojas, prieš juos tvirtinant Mokymo centro direktoriui. Šios kontrolės metu nustatoma projekto, įsipareigojimo arba sandorio tikslingumas, ar lėšos tam tikslui numatytos sąmatoje, ar tam pakanka lėšų. Išankstinės kontrolės funkcija atskiriama nuo sprendimų inicijavimo ir vykdymo.

    2. kitu etapu atliekama einamoji paskesnioji finansų kontrolė. Einamoji finansų kontrolė – kontrolė, kurios paskirtis – užtikrinti, kad tinkamai ir laiku būtų vykdomi priimti sprendimai dėl valstybės turto panaudojimo ir įsipareigojimų tretiesiems asmenims, kad lėšos ir materialinės vertybės būtų naudojamos pagal paskirtį, tinkamai saugomos ir laiku bei teisingai įtraukiamos į apskaitą.

    3. pabaigiant sprendimų finansų kontrolę atliekama paskesnioji finansų kontrolė. Paskesnioji finansų kontrolė – tai kontrolė po sprendimų dėl valstybės turto panaudojimo ir įsipareigojimų tretiesiems asmenims vykdymo, kurios metu tikrinama, kaip yra atlikti susiję veiksmai. Jos paskirtis – patikrinti, ar teisėtai ir pagal paskirtį panaudotos lėšos ir materialinės vertybės ar nebuvo įstatymų pažeidimų, piktnaudžiavimų. Paskesnioji finansų kontrolė numato priemones jos metu nustatytiems trūkumams pašalinti.


V SKYRIUS

IŠANKSTINĖ FINANSŲ KONTROLĖ


  1. Vykdydamas išankstinę finansų kontrolę, Mokymo centro finansų kontrolės, materialinių vertybių nurašymo ir ūkinių operacijų inicijavimo komisija (toliau – komisija), kuriai pavedama nustatyti reikalingų atlikti Mokymo centro ūkinių operacijų poreikį ir jas inicijuoti, pirmininkas nerečiau kaip kartą per pusmetį organizuoja šios komisijos posėdžius, kurių metu svarstoma, kokius pirkimus, paslaugas ar darbus reikia atlikti, nustatomi ūkinių operacijų prioritetai. Pasibaigus komisijos posėdžiui, surašomas protokolas bei ūkinių operacijų prioritetų sąrašas (1 priedas), kuris yra tvirtinamas Mokymo centro direktoriaus. Komisijos posėdžių protokolų bei ūkinių operacijų prioritetų sąrašo kopijos pateikiamos Mokymo centro viešųjų pirkimų komisijos pirmininkui, kuris teisės aktų nustatyta tvarka organizuoja ir vykdo posėdžių metu priimtus sprendimus, susijusius su ūkinių operacijų vykdymu.

  2. Už išankstinę finansų kontrolę atskirose kontrolės sistemos dalyse atsakingi Mokymo centro skyriaus viršininkai (vėdėjai), taip pat priskirti atsakingi darbuotojai atlieka kontrolės procedūras.

  3. Mokymo centro skyriaus viršininkas (vedėjas), atsakingas už viešųjų pirkimų organizavimą ir vykdymą, yra atsakingas už:

    1. planuojamų pirkti prekių, paslaugų ir darbų inicijavimą, rengdamas paraišką, techninių reikalavimų specifikaciją bei atliekant ekonominį skaičiavimą, nurodo reikalingas įsigyti prekes, paslaugas ir darbus, jų techninius reikalavimus, ekonominius ir kitus skaičiavimus;

    2. planuojamų ilgalaikio turto remonto darbų inicijavimą, rengdama, paraišką, techninių reikalavimų specifikaciją bei atliekant ekonominį skaičiavimą, įvertina planuojamų atlikti remonto darbų įtaką ilgalaikio turto pagerinimui ir užtikrina, kad į atliekamo ilgalaikio turto remonto ir priežiūros darbus nebūtų įtraukti tie remonto darbai, kurie padidins ilgalaikio turto funkcijų apimtį ir (arba) reikšmingai pailgins nustatytą jo naudingo tarnavimo laiką, ir (arba) pagerins naudingąsias savybės;

    3. patikrinimą, ar pirkimas įtrauktas į viešųjų pirkimų planą;

    4. pirkimų dokumentų rengimą ir vykdymą teisės aktų nustatyta tvarka;

  4. Mokymo centro darbuotojai, vizuodami pirkimo sutartį, yra atsakingi už sekančią išankstinę finansų kontrolę:

    1. pirkimus inicijuojantys asmenys patvirtina, kad sutarties turinys atitinka pirkimo dokumentuose nustatytus reikalavimus, įsigyjamų prekių, suteikiamų paslaugų ir atliekamų darbų kiekiai atitinka planuotus kiekius;

    2. skyriaus vadovas (darbuotojas), atsakingas už viešųjų pirkimų organizavimą ir vykdymą, patvirtina, kad viešasis pirkimas buvo atliktas vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatomis ir kitais teisės aktais bei neprieštarauja kitiems teisės aktams;

    3. finansų skyriaus vedėjas patvirtina, kad sutarčiai įvykdyti užteks lėšų reikiamame biudžeto išlaidų klasifikacijos straipsnyje ir sutartyje numatytos apmokėjimo sąlygos nepažeidžia biudžeto vykdymo reikalavimų ir valstybės interesų;

  5. Mokymo centro darbuotojai, vizuodami Mokymo centrui pateiktas apmokėti PVM sąskaitas faktūras, yra atsakingi už sekančią išankstinę finansų kontrolę:

    1. pirkimus inicijuojantys asmenys patvirtina, kad sąskaitos turinys atitinka sutarties turinį, įsigyjamų prekių, suteikiamų paslaugų ir atliekamų darbų kiekiai atitinka numatytus sutartyje;

    2. mokymo centro skyriaus viršininkas (vedėjas), atsakingas už viešųjų pirkimų organizavimą ir vykdymą, patvirtina, kad pirkimo procedūros įvykdytos;

    3. finansų skyriaus vedėjas nustato numatomos ūkinės operacijos teisėtumą (ar lėšų naudojimas neprieštarauja teisės aktų reikalavimams) bei apmokėjimo galimybes, taip pat nustato, ar tinkamai parengti ūkinės operacijos dokumentai bei patvirtina, kad numatytų lėšų sąmatoje pakanka, nurodydamas apmokėjimo šaltinį t .y. valstybės funkciją, programą, priemonę bei ekonominės klasifikacijos išlaidų straipsnį, kurioje biudžeto sąmatoje numatytos lėšos sąskaitai apmokėti.

  6. Mokymo centro Finansų skyriaus vedėjas vizuoja:

    1. reprezentacinių renginių ir vizitų išlaidų sąmatas, kontroliuodamas reprezentacinėms išlaidoms nustatytų limitų laikymąsi;

    2. komandiruočių ir ūkinių išlaidų avansines apyskaitas, kontroliuodamas nustatytų limitų laikymąsi.

  7. Mokymo centro Finansų skyriaus vedėjas užtikrina:

    1. kad būtų patvirtintos apskaitos registrų formos, jų turinys ir skaičius;

    2. kad būtų patvirtintos darbuotojų teisės kompiuterinėje apskaitos sistemoje (koregavimo, klaidų taisymo, priežiūros ir kt.)

    3. duomenų, apadoruojamų kompiuterine apskaitos sistema, apsaugą ir spausdinamų kompiuterinės apskaitos registrų periodiškumą;

    4. kad veiksmai, susiję su Mokymo centro turtu, būtų teisingai fiksuojami buhalterinėje apskaitoje ir įtraukiami į apskaitą tik kai jie yra atlikti, bet ne anksčiau.

  8. Atlikdami išankstinę finansų kontrolę, atsakingi darbuotojai, turi teisę reikalauti iš darbuotojų, inicijavusių ūkinę operaciją bei rengusių planuojamos ūkinės operacijos dokumentus, pateikti rašytinius ir žodinius paaiškinimus dėl dokumentų ūkinei operacijai atlikti parengimo ir ūkinės operacijos atlikimo teisingumo bei dokumentų kopijas.

  9. Išankstinės finansų kontrolės procedūrų metu ūkinės operacijos pagrindimo dokumentus pripažinus netinkamais, jie grąžinami rengėjui.



VI SKYRIUS

EINAMOJI FINANSŲ KONTROLĖ


  1. Už einamąją finansų kontrolę Mokymo centre yra atsakingi skyriaus viršininkai (vedėjai) pagal jiems priskirtas veiklos sritis bei atliekamas funkcijas, nurodytas pareigybių aprašymuose ir kituose teisės aktuose.

  2. Einamąją finansų kontrolės priežiūrą organizuoja Mokymo centre atsakingi skyriaus viršininkai (vedėjai), taip pat darbuotojai, atsakingi už pirkimų poreikių planavimą, bei materialiai atsakingi asmenys, kurie tiesiogiai atsako už materialinių vertybių gavimą, saugojimą, naudojimą pagal paskirtį, apskaitą, laiku atliekamą nurašymą.

  3. Už ūkinių operacijų ir ūkinių įvykių registravimo einamąją finansų kontrolę atsakingas Mokymo centro Finansų skyriaus vedėjas, kuris kontroliuoja, kad :

    1. visos atliktos ūkinės operacijos ir visi ūkiniai įvykiai būtų užfiksuoti dokumentuose, būtų teisingai fiksuojami apskaitos dokumentuose ir įtraukti į finansinės apskaitos registrus po vieną kartą;

    2. visos atliekamos ūkinės operacijos būtų patvirtintos tik atsakingų asmenų ir pasirašantys (tvirtinantys) darbuotojai turėtų pakankamai informacijos ir kompetencijos juos pasirašyti arba atmesti;

    3. sutikrina apskaitos duomenis su tarpinėmis ataskaitomis, pateikiamomis pagal apskaitos dokumentus, apskaitos registrų įrašais ir registrų likučius su Didžiosios knygos duomenimis buhalterinės apskaitos programos duomenų bazėje;

    4. užtikrina, kad apskaitos duomenys būtų patikrinti prieš juos perkeliant į ataskaitas;

    5. siekdami išvengti klaidų, pakartotinai tikrina apskaitos registrų duomenis juos perkėlus į ataskaitas ir įsitikina, kad visi duomenys yra įtraukti į apskaitos registrus;

    6. pagal patvirtintas programų sąmatas analizuoja ir kontroliuoja lėšų panaudojimo, kreditorinio įsiskolinimo ir jo apmokėjimo pagal kiekvieną išlaidų straipsnį mėnesio ataskaitas ir teikia siūlymus dėl sąmatų koregavimo bei aiškinamuosius raštus ir finansinius pagrindimus;

    7. kontroliuoja, kad suplanuotos ir sąmatoje ketvirčiais paskirstytos lėšos būtų laiku įsisavinamos bei efektyviai ir pagal paskirtį naudojamos vadovaujantis teisės aktų nuostatomis;

  4. Vykdydamas einamąją ūkinių operacijų vykdymo finansų kontrolę, Mokymo centro komisijos, nurodytos šių taisyklių 13 punkte, pirmininkas kontroliuoja, ar laiku ir laikantis nustatytų teisės aktų reikalavimų vykdomi šių taisyklių 13 punkte numatytos komisijos sprendimai.

  5. Vykdydamas piniginių lėšų apskaitos einamąją finansų kontrolę:

    1. Mokymo centro direktorius kontroliuoja, kad mokėjimo pavedimai būtų patvirtinti atitinkamais dokumentais.

    2. Mokymo centro Finansų skyriaus vedėjas kontroliuoja (užtikrina):

      1. kad lėšos, skirtos reprezentacijai, būtų naudojamos pagrįstai, laikantis teisės aktų reikalavimų, ir kontroliuoja, kad sąskaitos būtų apmokamo neviršijant patvirtintų sąmatų;

      2. atsiskaitymą už komandiruočių metu patirtas išlaidas teisės aktu nustatyta tvarka;

      3. nuolat tikrina banko likučių duomenis apskaitos registruose ir užtikrina apskaitos registrų duomenų atitikimą banko išrašo likučiams Mokymo centro atsiskaitomosiose bankų sąskaitose;

  6. Vykdydamas (sutartinių) įsipareigojimų einamąją finansų kontrolę:

    1. Mokymo centro bendrojo skyriaus juriskonsultas kontroliuoja sutartinių įsipareigojimų vykdymą įvykdymo terminus.

    2. Mokymo centro Finansų skyriaus vedėjas:

      1. užtikrina atsiskaitymus su valstybės biudžetu bei socialinio draudimo įstaigoms teisės aktų nustatyta tvarka;

      2. užtikrina, kad būtų tiksliai žinomos mokėtinos ir gautinos sumos kiekvienos skolos atveju;

      3. atlieka įsipareigojimų kontrolę, o apie susidariusias skolas ar nevykdomus įsipareigojimus informuoja Mokymo centro direktorių ir Bendrojo skyriaus juriskonsultą, kuris rengia raginamąjį raštą dėl skolos grąžinimo. Skolininkui nepadengus skolos rašte nurodytais terminais, informuoją Mokymo centro Bendrojo skyriaus juriskonsultą, kuris prireikus teisės aktų nustatyta tvarka kreipiasi dėl skolų išieškojimo;

  7. Vykdydamas turto apskaitos einamąją finansų kontrolę:

    1. Mokymo centro materialiai

    2. atsakingi asmenys kontroliuoja, kad:

      1. materialinių vertybių likučiai sandėlyje neviršytų metinio likučio limito (t.y. biudžeto išlaidų sąmatoje patvirtintų asignavimų);

      2. visos materialinės vertybės būtų racionaliai naudojamos.

      3. užtikrina, kad atsargos būtų tinkamai priimamos ir saugomos pagal nustatytus reikalavimus bei periodiškai jas tikrina, siekiant išvengti nuostolių dėl atsargų tinkamumo naudoti termino pasibaigimo;

    3. Mokymo centro Finansų skyriaus vedėjas kontroliuoja, kad:

      1. viso turto judėjimas (įsigijimas, perdavimas, išdavimas, nurašymas ir kt.) būtų vykdomas griežtai pagal nustatytą tvarką ir būtų laiku bei teisingai surašomi atitinkami dokumentai, pasirašyti atsakingų asmenų;

      2. visas turto judėjimas (įsigijimas, perdavimas, nurašymas ir kt.) būtų rodomas buhalterinėje apskaitoje;

      3. veiksmai, susiję su turtu, būtų fiksuojami apskaitoje tik juos atlikus;

      4. apskaitoje turtas būtų sugrupuotas į grupes ir turėtų inventorinius numerius;

      5. užtikrina, kad nusidėvėjęs, bet vis dar tinkamas naudoti turtas būtų įtraukiamas į apskaitą ir nebūtų sąlygų jo pasisavinti;

    4. Mokymo centro inventorizacijos komisijos pirmininkas kontroliuoja:

      1. kad Mokymo centro inventorizacija būtų atliekama teisės aktų nustatyta tvarka;

      2. inventorizacijos metu nustačius trūkumų arba neatitikimų, inicijuoja apskaitos registrų atitinkamą koregavimą;

    5. Mokymo centro direktorius vykdo tokias funkcijas:

      1. patikrina, ar turtas tinkamai priimtas saugoti ir ar paskirtas už turto priėmimą, priežiūrą ir perdavimą materialiai atsakingas asmuo, ar jis valdo gautą turtą teisės aktų nustatyta tvarka;

      2. įsitikina, kad įsigytam ar gautam nematerialiajam ir ilgalaikiam materialiajam turtui yra suteiktas inventorinis numeris;

      3. įsitikina, ar nurašymo akte nurodytas turtas yra tikrai fiziškai nusidėvėjęs, ir dokumentuose nurodytos turto vertės atitinka apskaitos duomenys, o kita būtina informacija atitinka teisės aktų reikalavimus;

  8. Vykdydami einamąją finansų kontrolę, Mokymo centro bendrojo skyriaus inspektorius, atsakingas už dokumentų vykdymą, užtikrina, kad į bendrą Dokumentacijos planą bei Įslaptintą dokumentacijos planą būtų įtraukti finansiniai apskaitos registrai.

  9. Vykdydamas kompiuterinės apskaitos einamąją finansų kontrolę:

    1. Mokymo centro Finansų skyriaus vedėjas, kontroliuoja, kad:

      1. visi kompiuterizuotos apskaitos registrai būtų išspausdinti ir pasirašyti juos sudariusių asmenų;

      2. sudaryti kompiuterinės apskaitos registrai (žiniaraščiai, ataskaitos, knygos ir pan.) būtų sutikrinami su buhalterinių apskaitos dokumentų informacija.

    2. Mokymo centro Kompetencijų ugdymo skyriaus mokytojas, kurio pareigybių aprašymuose yra numatytas kompiuterinės technikos ir informacinių sistemų priežiūra (informatikas), kontroliuoja, kad:

      1. darbuotojai, kurie dirba su kompiuterine apskaitos sistema, būtų atitinkamai parengti dirbti su apskaitos programom;

      2. laiku būtų atliekamos apskaitos duomenų kopijos, kad informacija, kompiuterinių sistemų gedimų atveju, būtų išsaugota;

      3. kompiuterinė technika ir programinė įranga, atleidžiant Mokymo centro darbuotoją, būtų grąžinta tvarkinga.

  10. Vykdydamas tarnybinių automobilių naudojimo einamąją finansų kontrolę:

    1. Mokymo centro darbuotojas, atsakingas už tarnybinių automobilių naudojimą, kontroliuoja ir atsako, kad:

      1. tarnybiniai automobiliai būtų naudojami tik tarnybos reikmėms;

      2. tarnybinių automobilių rida neviršytų nustatytų metinių ridos limitų;

      3. kelionės lapai būtų teisingai ir laiku pildomi bei pasirašyti atsakingų asmenų;

      4. tarnybinių automobilių sunaudoti degalai būtų nurašomi griežtai laikantis degalų nurašymo normų;

      5. būtų teisingai ir laiku pildomos tarnybinių automobilių limitinės kortelės.

      6. užtikrina, kad transporto priemonių remontas būtų pagrįstas dokumentais (defektiniais aktais, darbų priėmimo aktais) ir transporto priemonių priežiūra būtų efektyvi;

    2. Mokymo centro Finansų skyriaus vedėjas kontroliuoja, kad:

      1. kelionės lapai būtų pateikti laiku ir tvarkingi;

      2. kelionės lapuose nurodytas išduotas degalų kiekis atitiktų buhalteriniuose dokumentuose nurodytą kiekį.

  11. Nustatę neatitikimų ar trūkumų (pateikti neteisingai surašyti ūkinės operacijos dokumentai, pateiktos nekokybiškos prekės, prekės perkamos didesnėmis nei sutartyse nustatytomis kainomis arba perkamos sutartyje nenumatytos prekės, pažeisti tiekimo terminai ir laiku negautos prekės, nekokybiškai suteiktos paslaugos ir nekokybiškai atlikti darbai, ištekliai naudojami nesilaikant teisės aktų nustatytos tvarkos ir pan.), imasi veiksmų neatitikimams ir trūkumams pašalinti ir raštu informuoja tiesioginį vadovą nurodydami neatitikimų ar trūkumų atsiradimo priežastis ir pateikdami siūlymus dėl tolesnio ūkinės ar finansinės operacijos atlikimo;

  12. Einamoji finansų kontrolė turi būti atliekama nuolat.


VII SKYRIUS

PASKESNIOJI FINANSŲ KONTROLĖ


  1. Už paskesniąją finansų kontrolę atsakingas Mokymo centro direktorius ar jį pavaduojantis asmuo, kuris kiekvieną kartą, pasirašydamas finansinę atskaitomybę, peržiūri balanso straipsnių pasikeitimus, išlaidų sąmatos vykdymo rezultatus, peržvelgia atsiskaitymų būklę ir aptaria su Finansų skyriumi tolimesnę biudžeto asignavimų ir turto valdymo strategiją. Esant reikalui, imasi visų reikiamų priemonių dėl teisingo asignavimų naudojimo bei turto valdymo.

  2. Paskesniosios finansų kontrolės uždaviniai:

    1. kontroliuoti, kad išankstinės ir einamosios kontrolės metu ir Valstybės kontrolės pareigūnų audito metu nustatytos finansų ir buhalterinės apskaitos klaidos ar trūkumai būtų pašalinti nedelsiant arba audito ataskaitose nustatytu laiku;

    2. neleisti vykdyti neteisėtų veiksmų, neleisti jiems kartotis, taip pat rengti priemonių planą nustatytiems trūkumams ir klaidoms pašalinti.



VIII SKYRIUS

MOKĖJIMŲ KONTROLĖ



  1. Mokėjimo pavedimai, tarptautiniai pavedimai, mokėjimo paraiškos rengiamos turint tam reikalingus dokumentus:

    1. mokėjimams atlikti pateikiami šie dokumentai:

      1. pasirašytos ir įsigaliojusios sutartys arba jų kopijos, kurių pagrindu vykdomi mokėjimai;

      2. sąskaitos faktūros arba sąskaitos išankstiniam apmokėjimui;

      3. įsigyjamų prekių, atliktų darbų arba suteiktų paslaugų perdavimo ir priėmimo aktai, pasirašyti įgaliotų darbuotojų;

    2. Kai mokėjimo pavedimai rengiami atsiskaitymams su Mokymo centro darbuotojais, teikiami šie dokumentai:

      1. Teisingumo ministro įsakymai. Mokymo centro direktoriaus įsakymai ir nurodymai;

      2. darbuotojų rašytiniai prašymai dėl išskaitymų iš jų darbo užmokesčio ar kitų išmokų;

      3. buhalterinė pažyma atlikti išskaitymus iš darbo užmokesčio;

      4. kiti su mokėjimai susiję dokumentai.

  2. Kai prekių ar paslaugų pirkimas atliekamas Mokymo centro priklausančia banko išduota mokėjimo kortele, pirkimą atlikęs darbuotojas pateikia Mokymo centrui Finansų skyriaus vedėjui:

    1. kasos kvitus

    2. sąskaitas faktūras

    3. avanso apyskaitą.

  3. Sutartys, perdavimo ir priėmimo aktai, sąskaitos faktūros arba sąskaitos išankstiniam apmokėjimui ir kiti dokumentai, susiję su mokėjimais, turi būti pasirašyti Mokymo centro darbuotojų, atsakingų už išankstinę finansų kontrolę ir sprendimų vykdymo einamąją kontrolę.

  4. Mokymo centro Finansų skyriaus darbuotojas pagal pateiktus dokumentus patikrina, ar ūkinę operaciją pagrindžiantys dokumentai yra tinkamai parengti, patikrina lėšų likučius atsiskaitomoje sąskaitoje ir rengia mokėjimo pavedimus arba mokėjimo paraiškas.

  5. Mokymo centro parengtą mokėjimo pavedimą arba mokėjimo paraišką pasirašo:

    1. Mokymo centro Finansų skyriaus vedėjas, kai jo nėra (atostogų, ligos ar komandiruotės metu) – laikinai funkcijas vykdantis darbuotojas;

    2. Direktorius arba direktoriaus įgaliotas darbuotojas, kuris turi pirmojo parašo teisę.


IX SKYRIUS

KOMANDIRUOTĖS


  1. Mokymo centro Finansų skyriaus vedėjas vizuoja Mokymo centro įsakymą dėl darbuotojo komandiruotės, patvirtindamas, kad biudžeto išlaidų sąmatoje pakanka lėšų komandiruotės būsimoms išlaidoms apmokėti. Jei lėšų komandiruotei nepakanka, įsakymas vizuojamas su pastaba jog planuojamai komandiruotei trūksta lėšų, o Mokymo centro skyriaus darbuotojas, atsakingas už komandiruotės planavimą, imasi veiksmų, kad būtų patikslinta biudžeto išlaidų sąmata.

  2. Mokymo centro direktoriaus siuntimas į komandiruotę užsienio valstybėje ar Lietuvos Respublikos teritorijoje įforminamas teisingumo ministro įsakymu, kitų darbuotojų - Mokymo centro direktoriaus įsakymu, gavus rašytinį Kalėjimų departamento direktoriaus leidimą

  3. Mokymo centro vadovybė ir darbuotojai, grįžę iš komandiruotes užsienio valstybėje ar Lietuvoje, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas pateikia Mokymo centro Finansų skyriui avansinę ataskaitą bei atitinkamus dokumentus apie komandiruotes metu patirtas faktines išlaidas. Jeigu darbuotojui išmokėtas avansas buvo didesnis nei patirtos išlaidos, jis privalo grąžinti nepanaudotą avanso likutį.

  4. Mokymo centro Finansų skyriaus vedėjas ir vyresnysis buhalteris, vykdydami einamąją kontrolę, patikrina išlaidas pateisinančius dokumentus, apskaičiuoja atsiskaitymo sumą, parašu patvirtindami skaičiavimų teisingumą bei pridedamų dokumentų teisėtumą, ir avansinę ataskaitą pateikia tvirtinti Mokymo centro direktoriui.


X SKYRIUS

DARBO UŽMOKESTIS IR KITOS IŠMOKOS


  1. Darbo užmokestį ir kitas išmokas Mokymo centro darbuotojams skaičiuoja Mokymo centro Finansų skyriaus darbuotojas. Prieš atlikdamas skaičiavimus, Mokymo skyriaus Finansų skyriaus darbuotojas privalo įsitikinti, kad pateikti dokumentai (darbo laiko apskaitos žiniaraščiai, direktoriaus įsakymai dėl darbo užmokesčio bei kitų išmokų mokėjimo) neprieštarauja galiojančių teisės aktų nuostatomis. Tik atlikęs šių dokumentų einamąją finansų kontrolę, Mokymo skyriaus Finansų skyriaus darbuotojas gali atlikti skaičiavimus.

  2. Mokymo skyriaus Finansų skyriaus darbuotojas, kuris atlieka darbo užmokesčio ir kitų išmokų skaičiavimus, tikrina atitinkamų ekonominės klasifikacijos pinigų likučius atsiskaitomoje sąskaitoje ir rengia mokėjimo paraišką trūkstamai pinigų sumai iš valstybės biudžeto. Esant pakankamam atitinkamo išlaidų straipsnio likučiui atsiskaitomojoje sąskaitoje, Mokymo skyriaus Finansų skyriaus darbuotojas parengia mokėjimo pavedimui dėl atsiskaitymo su darbuotojais, Valstybinė mokesčių inspekcija, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba ir kitomis įstaigomis.

  3. Mokymo skyriaus Finansų skyriaus vadovas atlieka išankstinę finansų kontrolę ir pasirašo arba atsisako pasirašyti atlyginimo apskaičiavimo žiniaraščius.

  4. Atlikus išankstinę ir einamąją finansų kontrolę, darbo užmokestis ir kitos išmokos Mokymo centro darbuotojams pervedamos į jų prašymuose nurodytas banko sąskaitas.


XI SKYRIUS

TURTO NAUDOJIMAS IR APSKAITA


  1. Mokymo centre naudojamas nematerialusis ir materialusis ilgalaikis turtas, atsargos ir ūkinis inventorius.

  2. Jei gauti (įsigyto) turto priėmimo ar perdavimu metu nustatoma, kad prekės neatitinka sutartyse ar kituose dokumentuose keliamų reikalavimų, už einamąją kontrolę paskirti atsakingi darbuotojai prekių priėmimą sustabdo. Tokiu atveju parengiamas laisvos formos arba sutartyse nustatytos formos prekių neatitikimų aktas. Visi ginčiai sprendžiami teisės aktų nustatyta tvarka.

  3. Gauta (įsigytas) turtas pajamuojamas teisės aktų nustatyta tvarka pagal atskiras turto grupes bei pogrupius, priskiriant jį materialiai atsakingam asmeniui. Nematerialiajam bei materialiajam ilgalaikiam turto vienetui suteikiamas inventorinis numeris.

  4. Materialiai atsakingų darbuotojų pareigybių sąrašas yra tvirtinamas direktoriaus įsakymu.

  5. Mokymo centro Finansų skyriaus vadovas užtikrina, kad direktoriaus įsakymu nustatyta tvarka su visais materialiai atsakingais asmenimis būtų sudarytos patvirtintos formos visiškos materialinės atsakomybės sutartys.

  6. Visą Mokymo centro turtą apskaito Mokymo centro Finansų skyrius.

  7. Visą Mokymo centro turtą valdo Mokymo centro materialiai atsakingi darbuotojai.

  8. Valdydami Mokymo centro turtą, materialiai atsakingi darbuotojai visus veiksmus, susijusius su turto perdavimu ir priėmimu, turi suderinti su Mokymo centro direktoriumi ir Mokymo centro Finansų skyriaus vadovu.

  9. Mokymo centro turtą perduodant viešojo sektoriaus subjektui, turto perdavimo – priėmimo aktuose, be kitų atsakingų asmenų parašų, turi būti Mokymo centro Finansų skyriaus vadovo vizą. Vizuojant nurodama, kokiai turto grupei priklauso perduodamas ar parduodamas turtas, iš kokio finansavimo šaltinio jis buvo įgytas.

  10. Mokymo centro darbuotojai yra atsakingi už jiems perduoto turto tinkamą naudojimą savo funkcijoms atlikti ir patikėto turto saugumą.

  11. Nereikalingas arba netinkamas naudoti Mokymo centro turtas pripažįstamas nereikalingu ar netinkamu naudoti ir nurašomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais.

  12. Už turto pripažinimo netinkamu naudoti nurašymą ir likvidavimo teisės aktų nustatyta tvarka atsako darbuotojai, direktoriaus įsakymu paskirti Finansų kontrolės, materialinių vertybių nurašymo ir ūkinių operacijų inicijavimo komisijos nariai ir ilgalaikio turto bei atsargų likvidavimą vykdantys darbuotojai.

  13. Kiekvienais finansiniais metais Mokymo centre yra atliekama Mokymo centro ilgalaikio materialiojo ir nematerialiojo turto, medžiagų, kitų atsargų, bei skolų (mokėtinų ir gautinų) pagal einamųjų finansinių metų lapkričio 30 d. būklę vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. birželio 3 d. nutarimo Nr. 719 „Dėl Inventorizacijos taisyklių patvirtinimo“ nuostatomis ir kitais teisės aktais.


XII SKYRIUS

PIRKIMŲ ORGANIZAVIMAS


  1. Prekių, paslaugų ir darbų pirkimai Mokymo centre organizuojami vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu, Mokymo centro supaprastintoms viešųjų pirkimų taisyklėmis ir kitais teisės aktais.

  2. Prekių, paslaugų ir darbų pirkimui Mokymo centro poreikiams tenkinti (necentralizuoti pirkimai). Juos vykdo direktoriaus įsakymu paskirtos viešųjų pirkimų komisijos ar pirkimų organizatoriai.

XIII SKYRIUS

FINANSŲ KONTROLĖS VERTINIMAS


  1. Pasibaigus finansiniams metams (iki kitų metų kovo 1 dienos) asmenys, atsakingi už finansinę kontrolę, pagal Mokymo centro direktoriaus pateiktus klausimynus, atsiskaito už atliktą finansų kontrolę.

  2. Komisija išanalizavus atsakymus į pateiktus kontrolės būklės įvertinimo klausimus, siūlo įvertinti Mokymo centro kontrolės sistemą taip:

    1. labai gera – jeigu veiklos rizika tinkamai nustatyta;

    2. gera – jei veiklos rizika yra tinkamai nustatyta ir kontrolės procedūros veiksmingos, nors yra keletas nesvarbių prieštaravimų;

    3. patenkinama – jei veiklos rizika yra tinkamai nustatyta, tačiau kontrolės procedūros turi trūkumų;

    4. silpna – jei kontrolės procedūros nustatė ne visą riziką ir kontrolės procedūros turi trūkumų.

  3. Komisija apžvelgia finansų kontrolės sistemą ir įvertina jos patikimumo lygį (2 priedas).

  4. Įvertinus finansų kontrolę „patenkinama“ ar „silpna“, komisija Mokymo centro direktoriui teikia pasiūlymus.


XIV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS


  1. Siekiant užtikrinti patikimą finansų valdymą ir apskaitą bei tinkamą finansinės atskaitomybės sudarymą, visi Mokymo centro statutiniai valstybės tarnautojai, karjeros valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis (toliau – darbuotojai), privalo laikytis finansų kontrolės taisyklių.

  2. Darbuotojai, paskirti atlikti finansų kontrolę pastebėję pažeidimų – nedelsiant raštu informuoti savo tiesioginį vadovą ir direktorių.

  3. Darbuotojai, paskirti atlikti finansų kontrolę turi teisę raštu teikti siūlymus savo tiesioginiam vadovui arba Mokymo centro Finansų skyriaus vedėjui dėl finansų kontrolės tobulinimo Mokymo centre;

  4. Dirbti su ištekliais ir dokumentais gali tik Mokymo centro darbuotojai pagal pareigybės aprašymuose nustatytą kompetenciją.

  5. Finansų kontrolės taisyklės gali būti dalinai ar visiškai keičiamos, taip pat gali būti nustatyti papildomi finansų kontrolės reikalavimai pasikeitus atsakingiems asmenis ar Mokymo centro valdymo struktūrai, įstaigai atliekant papildomas funkcijas ar atsiradus poreikiui patobulinti esamą finansinę kontrolę ir pan.

13 PATVIRTINTA KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS



1 priedas



MOKYMO CENTRO ŪKINIŲ OPERACIJŲ PRIORITETŲ SĄRAŠAS


Eil. Nr.

Prioritetinių operacijų pavadinimas

Planuojama skirti lėšų, tūkst. EUR..

Sąmatos likutis atėmus planuojamas skirti lėšas, tūkst.. EUR.

Pastabos

1

Darbo užmokestis




2

Socialinis draudimas




3

Komunaliniai mokesčiai




4

Mokymo paslaugos




5

Kitos prekės




6

Transporto išlaikymas




7

Spaudiniai




-------

------------------






2 priedas

13 PATVIRTINTA KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

MOKYMO CENTRO FINANSŲ KONTROLĖS SISTEMOS PATIKIMUMO LYGIO ĮVERTINIMAS




Išvados atlikus kontrolės įvertinimą

Galutinis patikimumo lygio įvertinimas pagal kontrolės klausimyną

Neatskleista jokių kontrolės trūkumų

Atskleista tik keletas nesvarbių prieštaravimų

Atskleista keletas svarbių prieštaravimų

Atskleista daug trūkumų

1

2

3

4

5

Kontrolės sistema veikia puikiai. Pagrindiniai rizikos veiksniai nustatyti, kontrolės priemonės veiksmingos

= labai gerai


Aukšta


Vidutinis


Žemas/nulinis


Nulinis

Kontrolės sistema veikia pakankamai gerai. Dauguma rizikos veiksnių nustatyti, kontrolės priemonės gana veiksmingos

= gerai



Vidutinis



Vidutinis/žemas



Žemas/nulinis



Nulinis

Kontrolės sistema apskritai veikia neblogai, bet yra įtarimų, kad esama kai kurių kontrolės procedūrų trūkumų

= patenkinamai


Žemas


Žemas/nulinis


Žemas/nulinis


Nulinis

Kontrolės sistema nepatenkinama. Daugelis rizikos veiksnių nenustatyta, gali būti kontrolės trūkumų

= silpnai (blogai)


Nulinis


Nulinis


Nulinis


Nulinis




10 PATVIRTINTA LIETUVOS BANKO VALDYBOS 2003 M GRUODŽIO 11
10 PATVIRTINTA NACIONALINĖS TEISMŲ ADMINISTRACIJOS DIREKTORIAUS 2008 M VASARIO
10 PATVIRTINTA PANEVĖŽIO R MUZIKOS MOKYKLOS DIREKTORIAUS 2018 M


Tags: departamento prie, kalėjimų departamento, respublikos, patvirtinta, kalėjimų, lietuvos, departamento, ministerijos, teisingumo