HRVATSKI SABOR ODBOR ZA ZDRAVSTVO I SOCIJALNU POLITIKU KLASA

2 SPORTSKO NATJECANJE HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA
PODNOSITELJ ZAHTJEVA ADRESA HRVATSKI OLIMPIJSKI ODBOR PREDMET
PRAVILNIK O NATJECANJIMA HŠSA HRVATSKI ŠAHOVSKI SAVEZ

15 HRVATSKI RUKOMETNI SAVEZ ZAGREB METALČEVA 5III S T
19 SUSRET HRVATSKIH FOLKLORNIH ANSAMBALA ČAKOVEC 6 I 7
2 RAZRED HRVATSKI JEZIK PISANJE GLASOVA Č Ć DŽ

HRVATSKI SABOR ODBOR ZA ZDRAVSTVO I SOCIJALNU POLITIKU KLASA HRVATSKI SABOR ODBOR ZA ZDRAVSTVO I SOCIJALNU POLITIKU KLASA

HRVATSKI SABOR

Odbor za zdravstvo i

socijalnu politiku

Klasa: 500-01/15-02/02 HRVATSKI SABOR ODBOR ZA ZDRAVSTVO I SOCIJALNU POLITIKU KLASA

Urbroj: 6521-10-15-02

Zagreb, 3. ožujka 2015.HRVATSKI SABOR ODBOR ZA ZDRAVSTVO I SOCIJALNU POLITIKU KLASA HRVATSKI SABOR ODBOR ZA ZDRAVSTVO I SOCIJALNU POLITIKU KLASA



Priopćenje za javnost


Na inicijativu Hrvatskog društva za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju, Hrvatskog društva za hipertenziju i Hrvatske udruge medicinskih sestara – Društva nefrologije, dijalize i transplantacije bubrega te u organizaciji Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora, obilježen je Svjetski dan bubrega. Članovi stručnih društava te udruga pacijenata upozorili su članove Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora te ministra zdravlja prim. dr. Sinišu Vargu na važnost očuvanja zdravlja bubrega, a svim zainteresiranima liječnici i medicinske sestre mjerili su tlak i razinu šećera u krvi te davali savjete o zdravlju bubrega. Ovogodišnji 10. Svjetski dan bubrega obilježio se sloganom:


Za zdrave bubrege – nazdravimo čašom vode“.


Zagreb, 12. ožujka 2015.Deset godina svakog drugog četvrtka u ožujku diljem svijeta obilježava se ''Svjetski dan bubrega''. Cilj je podizanje svijesti o životno važnoj ulozi naših bubrega i širenje poruke da je kronična bolest bubrega česta, štetna, ali i da se može spriječiti i liječiti.Kronična bubrežna bolest pogađa 10% odraslog stanovništva diljem svijeta, a smatra se da će njezina učestalost tijekom sljedećeg desetljeća porasti na oko 17%, te je prepoznata kao svjetski javnozdravstveni problem.


Procjenjuje se da oko 150000 osoba u Hrvatskoj ima kroničnu bubrežnu bolest i nalaze se u riziku pogoršanja bolesti. Ako se ne otkriju, čimbenici rizika za razvoj bubrežne bolesti uzrokuju progresivan gubitak bubrežne funkcije i u konačnoj fazi dovode do liječenja dijalizom ili transplantacije bubrega (oko 500 novih bolesnika godišnje). Nažalost, veliki broj bolesnika umire ranije, najčešće zbog brojnih komplikacija koje prate bubrežnu bolest, a najčešće su to pridružene bolesti srca i krvnih žila. Otkrivanjem bolesti u ranoj fazi, pravovremenim odgovarajućim liječenjem, kao što je, među ostalim, sniženje krvnog tlaka, regulacija šećera u krvi, liječenje anemije i poremećaja mineralnog metabolizma, rezultira povećanjem kvalitete života bolesnika i uštedom za zdravstveni sustav. Vodeći uzroci bubrežne bolesti su šećerna bolest i povišen arterijski tlak. Osim povišenog krvnog tlaka, jedan od glavnih znakova kronične bolesti bubrega je i bubrežna anemija koja nastaje zbog manjka eritropoetina.


Stručna društva upoznali su članove Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora s nezadovoljavajućim liječenjem pojedinih skupina bubrežnih bolesnika.


Naime,onemogućeno im je odgovarajuće liječenje anemije u kroničnoj bolesti bubrega koje se ne provodi sukladno smjernicama za dobru kliničku praksu, izdanim od strane stručnih društava (Europsko društvo za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju – European Renal Association, Europan Dialysis and Transplant Association i Hrvatsko društvo za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju Hrvatskog liječničkog zbora) jer se ne provodi u svih bolesnika koji imaju indikaciju i stručno opravdanje. Također liječenje anemije u kroničnoj bolesti bubrega u bolesnika koji se ne liječe dijalizom provodi se samo iznimno, na preporuku liječnika specijaliste nefrologa, a po odobrenju bolničkih povjerenstva za lijekove. Takvo liječenje je ovisno o proračunima bolnica te stoga dovodi u neravnopravan položaj one bolesnike koji su pod skrbi nefrologa u vanbolničkim službama ili predmetna bolnica ne može osigurati takvo liječenje iz svojeg proračuna. To je sveprisutan problem zbog ograničenih limita bolnica. Činjenica je da bolesnici ne dobivaju terapiju koja ima značajan utjecaj na njihovo daljnje liječenje i preživljenje.Posebno su oštećeni bolesnici sa zatajenjem funkcije transplantiranog bubrega kojima su odobreni svi lijekovi za očuvanje funkcije transplantata, osim epoetina kada je indiciran. U svjetlu velikog razvoja hrvatske transplantacijske medicine, broj takvih bolesnika koji će biti ograničeni u liječenju biti će sve veći. Stoga će velik broj takvih bolesnika prerano ponovno biti liječeni dijalizom, izazivajući tako nepotreban i preran trošak liječenja jednom od najskupljih metoda liječenja.

Stručna društva predložila su ministru zdravlja dr. Vargi i članovima Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora da LSE (epoetini) uvrste u listu lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje u indikaciji liječenje anemije u bolesnika s kroničnom bolesti bubrega te u indikaciji liječenje anemije u bolesnika s presađenim bubregom i kroničnom bolesti presatka (stadiji od 1-5). 


Stručna društva su također upoznali članove Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora sa potrebom praćenja europskih trendova u liječenju nadomještanjem bubrežne funkcije dijalizom te ukazali na potrebu da se i u Republici Hrvatskoj uvrsti u postupke dijalize tzv. visokoprotočna dijaliza (hemodijalifiltracija) uz plaćanje od strane HZZO. Stručna društva predlažu da se plaćanje postupka visokoprotočne dijalize omogući barem za 30-tak % bolesnika u hrvatskim centrima za dijalizu.

O ovim su problemima stručna društva posljednjih nekoliko godina upućivali brojne zahtjeve HZZO-u, ali problemi ni do danas nisu riješeni.

Stručna društva su naglasila da su posljednjih godina ipak brojni novi lijekovi odobreni od strane HZZO za liječenje bolesnika sa kroničnom bolesti bubrega, ali naglašavaju da bi i ovi zahtjevi bili od velike koristi hrvatskim bolesnicima i uskladili hrvatsku praksu liječenja sa europskom.


Stručna društva su upoznali članove Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora sa svojim aktivnostima na polju edukacije hrvatskih liječnika i medicinskih sestara/tehničara proteklih godina, kao i činjenicom da su donesene i objavljene brojne smjernice koje pokrivaju velika područja skrbi o bolesnicima sa kroničnom bolesti bubrega, a neke su i u izradi te će biti objavljenje tijekom 2015. godine. Naglasili su da su zahvaljujući velikom stručnošću i angažmanom posljednjih godina postignuti veliki uspjesi na polju transplantacijske medicine, najviše na polju transplantacije bubrega ali i drugih organa, što je brojnim bubrežnim bolesnicima donijelo bolji i kvalitetniji život. Ipak, stručna su društva naglasila da postoji velika potreba ranog otkrivanja ali i sprječavanja nastanka kronične bolesti bubrega te predlažu da se uz potporu i sudjelovanje Ministarstva zdravlja donese Akcijski plan za rano otkrivanje i sprječavanje bolesti bubrega. Takav akcijski plan obuhvatio bi brojne segmente javnog zdravstva i njegovo donošenje omogućilo bi da se sutra bubrežna bolest otkiva na vrijeme u velikom broju populacije i time spriječe brojne komplikacije i produži životni vijek i kvaliteta života brojnim hrvatskim građanima.


Stručna društva su upoznala članove Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora sa drugim aktivnostima koja provode u sklopu obilježavanja 10. Svjetskog dana bubrega u Republici Hrvatskoj, a koja uključuju javnozdravstvene akcije mjerenja tlakai razine šećera u krvi te davanja savjeta o zdravlju bubrega na Trgu Bana Jelačića u Zagrebu te na trgovima i ulicama većih hrvatskih gradova. Obilježavanje 10.Svjetskog dana bubrega završava stručnim simpozijem «Novosti u nefrologiju, dijalizi i transplantaciji» koji će se održati 13. ožujka u Hrvatskom liječničkom domu u zagrebu.










PREDSJEDNIK ODBORA


doc.dr.sc. Željko Jovanović, dr.med., mr. oec.



2 SPORTSKO NATJECANJE HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA
20 SUSRET HRVATSKIH PLESNIH ANSAMBALA IZVJEŠTAJ PROSUDBENE KOMISIJE JUBILARNI
21 HRVATSKI KOŠARKAŠKI SAVEZ STEGOVNIK HRVATSKOG KOŠARKAŠKOG SAVEZA (PROČIŠĆENI


Tags: hrvatski sabor, klasa, odbor, sabor, socijalnu, politiku, zdravstvo, hrvatski