BOLESTI ZAD POJMEM ZÁDA JE OZNAČOVÁNA PŘEDEVŠÍM PÁTEŘ (SOUSTAVA

2 INFORMATIVNI PROTOKOL KARDIOVASKULARNE BOLESTI ATEROSKLEROZA TRIGLICERIDI KOLESTEROL JEDNA
4 INFORMATIVNI PROTOKOL ZEOLIT I BOLESTI KOŽE I SLUZNICE
BOLESTI ZAD POJMEM ZÁDA JE OZNAČOVÁNA PŘEDEVŠÍM PÁTEŘ (SOUSTAVA

DOCDRSCBPIRKIĆ – BOLESTI MEĐUKRALJEŽNOG DISKA DOC DR SC BORIS
KLINIKA ZA INFEKTIVNE BOLESTI DR FRAN MIHALJEVIĆ ZAGREB SUSTAV
KLINIČKA BOLNICA “KVARNER” KLINIKA ZA KOŽNE I SPOLNE BOLESTI

Bolesti zad


Pojmem záda je označována především páteř (soustava obratlů a malých kloubů) a s ní související tkáně (svaly, nervy, cévy).



Co je to bolest?

Bolest je signálem, který nás upozorní, že se s naším tělem děje něco neobvyklého. Intenzita bolesti bývá různá a její vnímání je čistě subjektivní. Vnímání bolesti bývá výrazně ovlivněno okolnostmi. Je-li člověk dostatečně motivován, třeba při vrcholném sportovním výkonu nebo úniku z nebezpečí, dokáže po určitou dobu potlačit vnímání bolesti na minimum. Bolest je tedy za obvyklých podmínek běžným projevem funkce lidského organismu, jakýmsi ochranným mechanismem.

Nejčastější příčinou bolesti zad jsou funkční poruchy páteře a souvisejících tkání, obvykle na podkladě nesprávných pohybových návyků, případně vývojových odchylek pohybového systému. Příčinou mohou být také dříve přítomné drobné či větší úrazy - třeba i z mládí. Velmi často je bolest v charakteristických oblastech zad jedním z projevů onemocnění vnitřních orgánů.

Bolestí s přibývajícím věkem přirozeně přibývá a ty se stávají nedílnou součástí našeho života.

Pro léčbu a zvládnutí bolestivých obtíží je velmi důležité vysledovat tzv. vyvolávající faktor bolesti (důvod), hlavně tam, kde se bolesti vyskytují přerušovaně - občas. Tím není vždy jenom úrazový děj, případně jiné důvody vedoucí k náhlému vzniku obtíží, ale přinejmenším stejně často dochází k pozvolnému vzniku bolesti na základě nově působících faktorů, jako je např. pozvolný přírůstek váhy, změna obuvi či pohybových zvyklostí, neobvyklá zátěž. Mezi změnou podmínek a vznikem bolesti může být i několik měsíců trvající interval. Pokud se vám podaří objevit vyvolávající faktor bolesti, je to zásadním přínosem pro vaše pohybové návyky. Jde o obdobný princip jako u dietních chyb - např. lidé s chorobami žlučníku po určité době vysledují, která jídla provokují jejich chronické bolestivé obtíže.


Jsou různé druhy bolestí v zádech?

Ano, zjednodušeně je můžeme rozdělit do tří skupin podle charakteru jejich vzniku a délky trvání.

1) Dosud neznámá, náhle vzniklá bolest. Obvykle při úrazu. Pozor, hrozí bezprostřední nebezpečí! Musíte vyhledat odbornou pomoc.

2) Pozvolna, ale i náhle vzniklá bolest již známého charakteru, jaká se dostavuje např. při "pohybových prohřešcích". Chovejte se jinak!

3) Chronická, přerušovaná bolest menší intenzity, jejíž původ znáte, například bolest artrotických kloubů. Adaptujte se a nepodléhejte! Udržujte přiměřenou pohybovou aktivitu, neomezujte výrazněji pohyb!



Jakou svaly plní úlohu při prevenci bolestí zad?

Stručně lze říci, že dvojí. Jednou z jejich funkcí je udržování vzpřímeného postoje. Těmto svalům, jež mají sklon se při přetížení zkracovat, říkáme vzpřimovací (odborně posturální). Svaly, jež umožňují rychlý pohyb - hlavně chůzi a běh, se nazývají rychle pracující (odborně fázické) a mívají sklon k přirozenému oslabení, ochabnutí, a tím i k prodloužení. Zkrácení jedné a oslabení (prodloužení) druhé skupiny svalů vede opět ke změnám zakřivení páteře, a tím se vytvářejí podmínky k častějšímu vzniku funkčních poruch. Pro dosažení jejich rovnováhy a správný vývoj celého pohybového aparátu je nutný dostatek pohybu nejen v mládí, ale po celý život. Pohyb musí být natolik pestrý, aby dostatečně zaměstnával skupinu rychle pracujících svalů a zabraňoval zkrácení svalů vzpřimovacích. Pokud neúměrně přetěžujete posturální svalstvo např. sezením u počítače celý den nebo stáním za pultem, musíte toto přetížení kompenzovat procvičením fázických svalů, ať už při běhu, hrách či kolektivních sportech prováděných pomocí končetinových svalů. V opačném případě povede rychle se rozvíjející svalová nerovnováha k nesprávnému postavení pánve, to ovlivní negativně zakřivení zad, a provokace bolestí na sebe nenechá dlouho čekat.

Postavení pánve a zvýšené prohnutí v kříži s popsanými dopady může být zhoršováno také celkovou nadváhou a omezením hybnosti kyčelních kloubů při jejich degenerativním onemocnění - koxartróze. Proto je udržování správné váhy základním předpokladem k možnosti úspěšně ovlivnit bolesti zad (i nosných kloubů končetin, zejména kyčelních).


Ono se řekne procvičovat fázické svaly... Jenomže po takovém nedělním běhu v parku či běhu na lyžích se člověk cítí nejméně do středy jako zmlácený. Zvlášť je-li už ve středním věku.


Nic se nemá přehánět. Člověk musí svou pohybovou aktivitu, její kvalitu a intenzitu přizpůsobit svému věku i stavu pohybového aparátu. Jedinec, který se po letech svalového pohodlíčka najednou rozhodne tvrdě cvičit či sportovat, zakrátko toho zpravidla kvůli bolestem a únavě nechá. Tohle trápení by si ušetřil, kdyby s intenzivnějším pohybem, v tomto případě běháním, začínal pozvolna a uvážlivě, vzal si na to měkkou pružnou obuv a běhal v terénu, ne na dláždění či asfaltu, kde dochází k velkým otřesům. Je vhodné vědět, že kdysi tak oblíbený jogging (běhání pro zdraví) přináší víc komplikací ze stran hybného systému než užitku pro kardiovaskulární (oběhový) aparát.


Musí každý, koho bolí záda, cvičit?

Důležité a efektivní je pravidelná a věku přiměřená pohybová aktivita, teprve pak následuje potřeba speciálně zaměřených cvičení. Ta ovšem vyžadují vysoce odborný výběr přísně individuálních cviků. Velice nebezpečné je pokoušet se cvičit dle četných vydávaných příruček bez ohledu na charakter poruchy. Proto vznikají v posledních dvaceti letech "školy zad". V těchto kurzech, vedených odborníky na nemoci pohybového aparátu, lze získat základní poznatky o anatomii a svalových funkcích, naučit se správným pohybovým návykům a dozvědět se, co je možné od svých zad, ale i od zdravotníků očekávat. Pro těžší postižení je třeba na rehabilitačních odděleních vedených lékařem nebo v ordinacích myoskeletální medicíny (medicíny zaměřené na diagnostiku a léčbu hybného systému) vybrat pro každého pacienta vhodný individuální soubor cviků. Vyvarujte se proto chybného přesvědčení, že když některému z vašich známých ten nebo onen cvik pomohl, musí pomoci také vám.


Jak spát, aby nebolela záda?

Spánek v poloze na břiše není vhodný pro pacienty zejména s potížemi v oblasti krční páteře. Spánek na tvrdém lůžku většině lidí prospívá, ale ne každému musí vyhovovat. Nedejte proto na reklamní kampaně, ale zvolte si vždy vyzkoušenou tuhost matrace, která vám vyhovuje.

Při spaní na břiše, které je vlastní především ženám, dochází ve spánku z důvodu snížení svalového napětí ke ztrátě přirozené svalové ochrany páteře, vedoucí nejčastěji k blokádám krční páteře. Mnohem vhodnější bývá poloha na boku s mírně pokrčenými dolními končetinami a hlavou podloženou tak, aby osa krku byla v prodloužení ostatních částí páteře, a tím se zabránilo extrémním úklonům. Pro páteř je nejvhodnější poloha na zádech s takovým podložením ramen a hlavy, aby ta nebyla ani v extrémním záklonu, ani nepřirozeně a násilně předkloněna. Máte-li potíže v oblasti bederní páteře, může pomoci mírné podložení dolních končetin pod koleny, vedoucí ke zmenšení velkého, často negativně působícího prohnutí v kříži.


Jak se chovat v pohybu, aby záda nebolela?

Vyvarujte se rotačních pohybů trupu, zvláště když máte na sobě nebo v ruce nějaké břemeno. Potřebujete-li se otočit, raději přešlápněte nohama. Rotace trupu v kříži, jak lidově říkáme přechodu mezi křížovou a bederní oblastí páteře, vedou často k poškození ploténky nebo k blokádě křížokyčelního kloubu.

Při předklonu dochází ke vzniku nežádoucích vysokých tlaků v meziobratlových destičkách dolní bederní páteře. Přitom stačí mírně nakročit jednou dolní končetinou - asi o délku nohy, a křivka ohnutí se prodlouží na celou bederní páteř současně s rozložením a snížením tlaků působících na meziobratlové destičky. Zvolit místo předklonu dřep se vzpřímeným držením trupu je také možné, ale bývá technicky obtížné a při některých činnostech nepoužitelné. Při zvedání břemen je nutné zachovat co nejkratší vzdálenost mezi břemenem a těžištěm těla.

Při déletrvajícím stoji v lehkém předklonu (například při žehlení, mytí nádobí, práce u stroje apod.) by se měla položit jedna z dolních končetin (možno je střídat) na kuchyňskou podnožku neboli stoličku anebo na jakýkoliv stupínek vysoký asi 20 cm, který postavíte před druhou dolní končetinu, na níž stojíte . A právě tahle kombinace nakročení a podložení jedné dolní končetiny ovlivní postavení pánve a sníží tlaky v kříži natolik, že bolesti buď zmizí, anebo se dostavují až po delší době. To, že pracovní plochy by měly být ve správné výšce podle výšky uživatele, snad zdůrazňovat nemusíme.



Na bolesti zad je lepší chlad nebo teplo?

Chlad v jakékoliv formě zhoršuje nezánětlivé bolesti hybného systému, tedy i zad. Průvan, nedostatečné oblečení a přikrytí v noci, sezení či ležení v bezprostřední blízkosti studených a vlhkých zdí a také zimní období vedou k častějšímu výskytu bolestí a jejich zhoršování. Důležitou prevencí je teplé oblečení z kvalitního materiálu. Měl by hřát i při zpocení. Velmi vhodné je takzvané funkční prádlo. Při bolestech v oblasti krční páteře bychom měli mít v teple i ramena a nosit raději bavlněná trička s krátkým rukávem než tílka. V případě zhoršení obtíží můžeme dodat tělu suché teplo pomocí např. fénování bolestivé oblasti, přiložení nahřáté vlněné látky. Přitom si musíme zapamatovat, že prohřátí (nikdy ne horké, ale jenom teplé) nesmí být přílišné, a že po něm nesmí dojít k náhlému ochlazení takto prohřáté oblasti. Nejlepší po prohřátí zad, bývá ulehnout do postele a dobře se přikrýt, protože pouhé oblečení, byť i ve více vrstvách, nemusí mít žádoucí účinek.

Studené obklady používáme pouze na akutní záněty a po úrazech.


Jaké léky užívat při bolestech v zádech?

Z volně prodejných léků je vhodný Ataralgin, kombinující protibolestivou lékovou složku se složkou ovlivňující svalové napětí. Nepomůže-li jedna tableta, je možno zvýšit bez obav dávkování na třikrát denně 2 tablety po dobu jednoho až dvou dnů.

Brát uvedené léky po dobu delší dvou dnů je vhodné až po poradě s lékařem, aby nedošlo k poškození organismu nebo k zakrytí příznaků jiných nebezpečných onemocnění. Takto si můžete počínat při chronických obtížích standardního charakteru. Pokud pocítíte jinou bolest či potíže, než jsou ty, které důvěrně znáte, vyhledejte svého lékaře.

Máte-li bolesti v určitém malém a přesně ohraničeném místě, je vhodné užívat masti..


Jaké mají vyhlídky lidé s bolestmi zad?

Lze říci, že dobré. Funkční poruchy páteře, které jsou nejčastější příčinou bolestí zad, jsou typické pro střední věk, a s přibývajícím věkem se jejich četnost snižuje. Pokud někdo z vás má dispozici pro bolesti zad, musí se s touto skutečností vyrovnat a přizpůsobit tomu svoje pohybové návyky. Prakticky stejně jako při zažívacích obtížích přizpůsobujeme svůj stravovací režim - držíme dietu.

Nechtějte po lékařích, aby vaše obtíže trvale a zcela odstranili, ve většině případů to není v jejich silách. Musíte s nimi aktivně spolupracovat a usilovat o takový životní a pohybový režim, jenž bude minimalizovat ataky bolestivých období, a dojde-li přesto ke zhoršení, napomůže k rychlejšímu odstranění obtíží. Řeči o tom, že skončíte na vozíku, budou platit jen tehdy, když si na něj sednete a odmítnete vstát!

Pokud nebudete pasivně vyčkávat pomoc a vždy požadovat úplné odstranění bolestí, ale budete aktivně s odborníky spolupracovat, určitě se vám podaří bolesti zad omezit na minimum.


A na závěr: Až u 85% nemocných s bolestmi zad nelze určit přesnou příčinu obtíží, obvykle se jedná o soubor několika.



MEDICINSKO NAZIVLJE I POSTUPCI UZROK BOLESTI (CAUSA MORBI)
MEDICUS VOL 1(1) 199299110 JURAKOV OPIS LEVOVE BOLESTI POLA
METABOLIČKI SINDROM I KARDIOVASKULARNE BOLESTI 1 METABOLIČKI SINDROM DEFINIRAMO


Tags: (soustava obratlů, především, označována, (soustava, bolesti, páteř, pojmem