Temat: Kolejność wykonywania działań.
Scenariusz lekcji matematyki w kl. V .
Temat: Kolejność wykonywania działań.
Czas zajęć: 1 jednostka lekcyjna (45 minut).
Cele ogólne:
współdziałanie w grupie,
kształtowanie umiejętności myślenia i formułowania wypowiedzi, wniosków,
umiejętność prezentowania wyników swojej pracy i zespołu,
pobudzanie aktywności poprzez zadania,
kształtowanie języka matematycznego,
uczenie organizowania pracy oraz odpowiedzialności za wykonywaną pracę.
Cele operacyjne:
Poziom I – wiadomości.
Kategoria A: Uczeń zna:
nazwy elementów działań,
kolejność wykonywania działań, gdy nie występują nawiasy,
kolejność wykonywania działań, gdy występują nawiasy,
kolejność wykonywania działań, gdy występują nawiasy i potęgi.
Kategoria B: Uczeń rozumie:
potrzebę stosowania kolejności wykonywania działań,
osobliwość 0 i 1 w dodawaniu, odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu,
Poziom II – umiejętności.
Kategoria C: Uczeń potrafi:
wykonywać działania, gdy nie występują nawiasy,
wykonywać działania, gdy występują nawiasy,
wykonywać działania, gdy występują nawiasy i potęgi,
zapisywać dane wyrażenie drzewkiem,
rysować drzewko do danego wyrażenia,
obliczać wartość wyrażenia arytmetycznego za pomocą drzewka i również bez niego,
wyjaśnić zasady tworzenia drzewka.
Metody pracy:
podająca – wyjaśnienie, pogadanka,
praktyczna – ćwiczenia w samodzielnym tworzeniu drzewek, obliczanie wartości wyrażeń.
Formy pracy:
praca zbiorowa z całą klasą,
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
papier, mazaki, magnesy.
Typ lekcji:
wprowadzająca.
Przebieg lekcji.
Powitanie i sprawdzenie listy obecności.
Kontrola i ocena pracy domowej.
Określenie celu lekcji.
Nauczyciel krótko informuję uczniów, iż będą oni na dzisiejszej lekcji poszerzać swoje wiadomości na temat kolejności wykonywania działań na liczbach naturalnych.
Sformułowanie i zapisanie tematu lekcji.
P rzeprowadzenie ćwiczenia z zakresu kinezjologii edukacyjnej (kapturek myśliciela).
Ćwiczenie wykonuje się
przez kilkakrotne odwijanie uszu z góry do dołu.
Ćwiczenie kończymy
pociągnięciem ucha do góry, do tyłu i do dołu.
Pobudza cały mechanizm słuchu
i wspomaga pamięć.
Kolejność wykonywania działań.
Przypomnienie nazw elementów
działań, a następnie kolejności wykonywania
działań. To uczniowie formułują odpowiedzi na
pytania. Nauczyciel ewentualnie je poprawia lub coś dopowiada.
Uczniowie zapisują
w zeszycie kolejność
wykonywania działań: Aby
obliczyć wartość wyrażenia rozpoczynamy od
działań w najbardziej wewnętrznych nawiasach. Najpierw
wykonujemy potęgowanie i pierwiastkowanie, potem mnożenie i
dzielenie a na koniec dodawanie i odejmowanie. Rysują
również w zeszytach obrazowy schemat wykonywania działań,
tzn. I miejsce zajmują działania w nawiasach;
II
miejsce – potęgowanie i pierwiastkowanie; III miejsce –
mnożenie i dzielenie; w końcu IV miejsce – dodawanie
i odejmowanie.
Obliczanie wartości wyrażeń za pomocą drzewka.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, jak można rozwiązywać wyrażenia arytmetyczne za pomocą drzewka. Wspólnie z uczniami rozwiązuje przykład na tablicy. Uczniowie przerysowują drzewko do zeszytów. Chętny uczeń rozwiązuje ten sam przykład bez rysowania drzewka. Nauczyciel na podsumowanie wyjaśnia jeszcze raz zasadę tworzenia drzewek.
Rozwiązywanie zadań.
Nauczyciel wyznacza cztery pięcioosobowe grupy oraz przypomina zasady pracy w grupie, m.in. wyznaczenie lidera. Każda z grup otrzymuje kartę pracy, na której znajdują się przykłady. Zadaniem każdego zespołu jest rozwiązanie przykładów oraz wykonanie drzewek i obliczeń na przygotowanych arkuszach papieru. Po wykonaniu obliczeń liderzy grup przyczepiają arkusze na tablicy a następnie na forum klasy omawiają wyniki działań.
Nauczyciel podsumowuje pracę grup a następnie ocenia wszystkich członków. Na ocenę składają się: poprawność obliczeń, zaangażowanie uczniów w pracę zespołu, słuchanie się nawzajem, jakość prezentacji, przejrzystość plakatu.
Dyskusja z uczniami – wady i zalety rysowania drzewek.
Zadanie i omówienie pracy domowej.
KARTA PRACY Grupa I
Na arkuszu papieru należy rozwiązać poniższe przykłady, wykonać drzewka i obliczenia.
(4 + 6) · (7 + 8) – (7+9) · (8 – 3) =
[(5 + 6) · (5 – 2) · (7 + 3)] : 33 =
[11 + (7 – 1) · (8-2)] · 40 – 20 =
100 : [32 : 4 – (2 + 2)] =
{[48 : 6 – 42 : 7] · 200} : 100 – 4 =
KARTA PRACY Grupa II
Na arkuszu papieru należy rozwiązać poniższe przykłady, wykonać drzewka i obliczenia.
5 · 3 + 4 : 2 – 2 · 6 – 28 : 7 =
72 : [16 – (49 – 42)] =
225 : (15 + 10) + 5 · 2 – 3 =
(3 · 4 + 2 · 1) · (5 · 2 + 6 · 7) =
{2 – [16 – (52 : 13 + 120 : 12)]} · 10 =
KARTA PRACY Grupa III
Na arkuszu papieru należy rozwiązać poniższe przykłady, wykonać drzewka i obliczenia.
[(25 – 7) – (18 – 9)] : 3 =
270 : (9 + 18) – 24 : 12 + 3 =
25 · 4 – 125 : 5 – 60 : 12 =
(6 · (4 · (7 – 3)) – 40) : 2 =
[(8 + 12) · 4 – 5 · 6] · [42: (36:6)] =
KARTA PRACY Grupa IV
Na arkuszu papieru należy rozwiązać poniższe przykłady, wykonać drzewka i obliczenia.
15 · [24 : (2 · 3)]:20 =
(5 · 4 + 3 · 2 – 2 · 9) · [(6 · 8 : 3) : 4] · 5 =
(5 · 9 – 3 · 4) · (6 · 9 – 2 · 7) =
( 6 · 8 : 4 – 2) : (5 · 4 – 9 · 2) =
{16 – [(7 + 2 · 3 · 5 – 5) : 8]} : 3 =
Opracowała: Aneta Wiśniewska
nauczycielka matematyki i informatyki
w PSP nr 1 w Pionkach
Opracowała: Aneta Wiśniewska
03022021 R TEMAT LICZBY DOSKONAŁE PRZYKŁAD LICZBA 496 JEST
0502 BIOLOGIA KL7A TEMAT POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI UKŁAD WYDALNICZY CEL
1 PRIEDAS FILOLOGIJOS MOKSLO (04H) KRYPTIES DISERTACIJŲ TEMATIKOS IR
Tags: działań na, od działań, matematyki, działań, temat, scenariusz, wykonywania, lekcji, kolejność