STATYSTYKA ŹRÓDŁEM WIEDZY SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA REGIONALNEGO ŚRODOWISKA

18 | STRONA STATYSTYKA LABORATORIUM 4 1 TWORZENIE BAZY
438822DOC STATYSTYKA OPISOWA WSGN WYKŁAD 1 TRZY PODSTAWOWE ZNACZENIA
JAROSŁAW KABA BIOSTATYSTYKA I METODY DOKUMENTACJI

KARTA PRZEDMIOTU NAZWA PRZEDMIOTU STATYSTYKA MATEMATYCZNA 1 USYTUOWANIE PRZEDMIOTU
M HADAŚ – DYDUCH ZESTAW 6 STATYSTYKA OPISOWA ANALIZA
MARCIN SALAMAGA © RACHUNEK PRAWDOPODOBIEŃSTWA I STATYSTYKA – WYBÓR

Sprawozdanie ze spotkania regionalnego środowiska statystyków organizowanego przez Oddział PTS we Wrocławiu

Statystyka źródłem wiedzy - sprawozdanie ze spotkania regionalnego środowiska statystyków zorganizowanego przez Oddział PTS we Wrocławiu


Spotkanie regionalnego środowiska statystyków odbyło się 3.12.2009 r. w auli im. Jana Pawła II Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.(UEW) Wśród zaproszonych gości m.in. byli: JM Rektor UEW prof. dr hab. Bogusław Fiedor, Prezes Polskiego Towarzystwa Statystycznego dr Kazimierz Kruszka, skarbnik RG PTS dr Ewa Bulska, Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej PTS mgr Jan Berger, Dyrektor Urzędu Statystycznego we Wrocławiu dr Stanisław Kamiński, kierownik Katedry Matematyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dr hab. Ryszard Deszcz.

Uczestników spotkania przywitał Przewodniczący Rady Oddziału PTS we Wrocławiu prof. dr hab. Walenty Ostasiewicz, który podziękował zebranym za przybycie i przedstawił ogólne ramy konferencji. Zapowiedział też kontynuowanie tradycyjnych już w środowisku wrocławskich statystyków „spotkań wyjazdowych”.

W swoim wystąpieniu J M Rektor prof. dr hab. Bogusław Fiedor podziękował za miłe przyjęcie i powitał przybyłych gości jako gospodarz Uczelni. Podkreślając znaczenie teorii statystyki oraz jej zastosowań zaznaczył, że współpraca między tymi ,,skrzydłami” jest ważna dla każdego z nich i wyraził życzenie, by dzięki współpracy statystyków z jednej strony nauka zyskiwała nowe inspiracje, a z drugiej - żeby statystyka stosowana, zwłaszcza publiczna, była coraz bardziej użyteczna społecznie.

Prezes PTS dr Kazimierz Kruszka, dziękując organizatorom spotkania za zaproszenie przedstawicieli Rady Głównej PTS, podkreślił wagę i szczególne znaczenie takich spotkań dla integracji środowiska statystyków. Z uznaniem odniósł się do aktywności wrocławskiego oddziału PTS i zachęcił zgromadzonych do udziału w przyszłorocznych obchodach Dnia Statystyki Polskiej (9 marca) i Światowego Dnia Statystyki (20 października).

Dyrektor Urzędu Statystycznego we Wrocławiu dr Stanisław Kamiński, zwracając się do zebranych, stwierdził, że spotkania takie są cenne i bardzo potrzebne. Ich efektem mogą być wspólne, nowe wnioski istotne dla nauki i praktyki statystycznej. Nawiązując do przewodniego tematu spotkania, podkreślił, że nie tylko statystyka jest źródłem wiedzy, ale też wiedza jest źródłem statystyki.

W naukowej części spotkania wygłoszono 6 referatów Pierwszy z nich pt Statystyka źródłem wiedzy przedstawił prof. dr hab. Walenty Ostasiewicz, kierownik Katedry Statystyki UEW. Swoje wystąpienie rozpoczął od stwierdzenia ,,Matematyka jest to język nauki. Statystyka jest to nauka o robieniu nauki. Nauka to produkcja wiedzy”. Myśl tę rozwinął, przechodząc kolejno od klasycznego modelu nauki wg Arystotelesa (model „naiwnej indukcji”) do wyjaśnienia hasła ,,społeczeństwo informacyjne”. Zadaniem statystyków jest – zdaniem Autora- takie wychowanie i kształcenie młodych, by sami uczestniczyli w badaniach statystycznych, opisywali badaną rzeczywistość, opracowywali wyniki badań i umiejętnie z nich korzystali.

Referat nt. Katedra Matematyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – główne kierunki działalności naukowej wygłosił dr hab. Ryszard Deszcz. W krótkim wystąpieniu przedstawił zarys historyczny działalności tej placówki i jej powiązania ze statystyką. Wspomniał m.in. o pracach profesorów Rudolfa Hohenberga, Jana Sekuły, Jana Manbainera i Stanisława Gnota oraz scharakteryzował ich wkład w rozwój statystyki.

Następny referat Statystyka w opracowaniu strategii zarządzania marką Legnica przedstawiła Pani Agata Tokarz-Puzio z Urzędu Miasta Legnica. Przedstawiła starania tego Urzędu o to, by zbudować nowoczesną strategię zarządzania marką miasta, a także zakres badań oraz źródła i sposób wykorzystywania danych przez firmę, która przygotowuje tę strategię. Pokazała mocne i słabe strony Legnicy oraz zestawienie porównujące wybrane miasta (w tym Wrocław) i Legnicę.

Referat pt. Poziom życia mieszkańców województwa dolnośląskiego
na podstawie zasobów informacyjnych Banku Danych Regionalnych
zaprezentowały wspólnie dr Beata Bal-Domańska i mgr Justyna Wilk z Urzędu Statystycznego
we Wrocławiu, omawiając w nim niektóre zagadnienia zawarte w publikacji ,,Wybrane aspekty poziomu życia mieszkańców województwa dolnośląskiego w 2008 r.” Dane do analizy pochodziły z zasobów informacyjnych Banku Danych Regionalnych. W pierwszej części wystąpienia scharakteryzowano poziom życia mieszkańców województwa dolnośląskiego, w tym powiatów i niektórych gmin, poprzez prezentację wybranych wskaźników na tle Polski oraz w odniesieniu do lat 2002 i 2005. W drugiej części pokazano ranking powiatów ze względu na wartość syntetycznej miary rozwoju obrazującej poziom życia w poszczególnych powiatach, skonstruowanej w oparciu o metodę wzorcową.

Piąty referat Działalność innowacyjna przedsiębiorstw – badania statystyczne prowadzone przez GUS wygłosiła dr Elżbieta Stańczyk z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. Wystąpienie rozpoczęła od przedstawienia podstawowych informacji związanych z badaniem statystycznym nauki i techniki, a w szczególności innowacyjności
w przedsiębiorstwach. Stwierdziła, że nauka i technika uważane są aktualnie za czynniki strategiczne, decydujące o przyszłym rozwoju społeczeństw, we wszystkich aspektach
ich życia. Zdefiniowała pojęcie innowacyjności i wskaźniki ją charakteryzujące, omówiła zagadnienia towarzyszące tej problematyce, a także cele odpowiednich badań statystycznych, ich częstotliwość, zakres podmiotowy, terminy realizacji oraz uzupełnienia do tych badań.

Kończący sesję referat Statystyki GUS źródłem wiedzy o koniunkturze gospodarczej
w Polsce
przedstawił dr Grzegorz Kowalewski z Katedry Ekonometrii UEW.
Autor skupił się głównie na tzw. statystykach „miękkich”. Wskazał na to, że w badaniu koniunktury ważne jest pytanie zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, ponieważ odczucia konsumenckie mają wpływ na koniunkturę gospodarczą, a powiązania pomiędzy nimi są bardzo silne; optymistyczne prowadzą do wzrostu koniunktury, pesymistyczne skłaniają do oszczędzania. Przedstawił zalety i wady badania ankietowego opartego na próbie, jakim jest badanie koniunktury prowadzone przez GUS Swoje wystąpienie oparł na publikacjach umieszczonych na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.

Sesję naukową prowadziła mgr Halina Woźniak, Wiceprzewodnicząca Rady Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Statystycznego i Zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, która na zakończenie podziękowała prelegentom za wystąpienia i podsumowała obrady. Poprosiła też o przekazanie tekstu wygłoszonych referatów celem ich opublikowania w Raportach Technicznych Katedry Statystyki UE we Wrocławiu.

Oficjalnie obrady zakończył prof. dr hab. Walenty Ostasiewicz, dziękując wszystkim za przybycie i uczestnictwo w spotkaniu. Przewodniczący RO PTS podziękował również władzom Uniwersytetu Ekonomicznego i dyrekcji Urzędu Statystycznego we Wrocławiu oraz Radzie Głównej PTS za pomoc w organizacji spotkania. Zapowiedział tez kontynuowanie cyklu zjazdów środowiskowych i zaprosił do włączenia się w ich przygotowanie.

Uczestnicy otrzymali materiały okolicznościowe, wśród których znalazły się publikacje: Wrocław w liczbach 2009; Dzieci w województwie dolnośląskim; Ludność, ruch naturalny i migracje w województwie dolnośląskim w latach 2007-2008 oraz wykonany na zamówienie Urzędu Miasta w Legnicy folder Legnica w liczbach 2009,
a ponadto przygotowany przez PTS Przegląd Śląski.

W ogólnej ocenie uznano, że spotkanie było niezwykle cennym wkładem w rozwijanie współpracy miedzy środowiskiem naukowym i statystykami działającymi poza tym obszarem, a także ważnym elementem promocji myśli i wiedzy statystycznej prowadzonej przez Polskie Towarzystwo Statystyczne.

Oprac. Danuta Komarowska

4



PYTANIA OPISOWE NA EGZAMIN MAGISTERSKI BIOSTATYSTYKA 1 PROBLEM ASYMETRIA
RECTANGLE 23 RECTANGLE 24 DZIAŁ INSTRUKCYJNOMETODYCZNY STATYSTYKA 2015 DOLNOŚLĄSKA
Spis Treści 1 Wprowadzenie 2 2 Statystyka Wypadków


Tags: regionalnego środowiska, spotkanie regionalnego, spotkania, źródłem, sprawozdanie, środowiska, wiedzy, regionalnego, statystyka