KUTATÓ GYEREKEK TUDOMÁNYOS KÖRE A VERSENY MEGHIRDETŐJE A PANNON








Kutató Gyerekek Tudományos Köre

Kutató Gyerekek Tudományos Köre


A verseny meghirdetője a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar Országos ÉKP Központja és a Zalabéri Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Óvoda, a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar Országos ÉKP Központjának kutató iskolája.


A verseny célja: A tudományos diákkörben kutató gyerekek ismerjék meg a kreatív társadalmi lét elemeit, amely a tudásalapú társadalom egyik alappillére. Sajátítsák el az önálló ismeretszerzés technikáit, módszereit a tudományos ismeretterjesztés és/vagy önálló mikro kutatásokon keresztül. Ismerjék meg a szellemi alkotás akaratpróbáló elemeit, és éljék meg annak kudarcait, sikereit. Legyen alapszintű jártasságuk a műveltségterületek és a tudományok rendszerében, ismerjék fel azok kapcsolatait, egymásra utaltságait. Sajátítsák el a tudományos diákkörben megszerzett tudásról folytatható kommunikációs formákat. Készüljenek fel szakmai reflexióra, kérdésekre és/vagy vitára, amikor az Országos Tudományos Diákköri Konferenciákon a kutatási eredményüket bemutatják.

A tíz éves kutatási tapasztalat azt mutatja, hogy a tudományos diákkör az általános iskolák körében is hatékonyan működtethető. Kiemelt célunk a tudományos diákkörben a kreatív társadalmi létre nevelés. Ezen belül a diákok érdeklődési területeiknek megfelelően önműveléssel megismerik és megtanulják az iskolán belüli és kívüli forrásközpontok, valamint az internet használatát. A megszerzett ismereteket felhasználva kiselőadásokat tartanak, megismerik a választott tudományos témát és annak aktuális problémafelvetéseit. A témáról és a tudomány által felvetett, vizsgált problémákról beszámolót készítenek a megadott formai követelményeknek megfelelően.


A verseny kategóriái korcsoportok szerint: A pályamunkákat a megyei és regionális szinten osztályonként értékeljük, míg az országos döntőn az ismeretterjesztő és mikro kutatás kategóriákban.


A verseny kategóriái iskolaszintek szerint: A diákok az alábbi műveltségterületekbe sorolható témákkal nevezhetnek (a kategóriák szerinti besorolás csak az országos döntőn érvényesül, míg a megyei és a regionális fordulókon osztályonként történik az értékelés):


A jelentkezés és a részvétel feltételei: Jelentkezni a régióközpontok koordinátorainál e-mailben vagy levélben a jelentkezési lap kitöltésével lehet.

A versenyen való részvétel feltétele: a pályázat írásos anyagának elkészítése a megadott formai követelményeknek megfelelően, a beszámoló postázása megadott határidőig, és (a versenyre való meghívás esetén) a kutatási eredmények bemutatása előadás formájában.


A versenyen való részvétel kizáró okai:


A verseny témája, ismeretanyaga, felkészüléshez felhasználható irodalom:


A nevezés módja, határideje a régióközpontoknál: e-mailen keresztül (vagy) levélben

Nevezési díj: 1500 Ft/ fő


Régióközpontok:

Tiszántúli régióközpont

Balmazújváros, Bocskai István és Kalmár Zoltán Egyesített Általános Iskola

4060 Balmazújváros, Móricz Zs. u. 1-3. Tel.: 06 52/580-543; e-mail: [email protected]


Duna–Tisza köze régióközpont

Karancslapujtő, Mocsáry Antal Körzeti Általános és Művészei Iskola

3182 Karancslapujtő, Rákóczi út 70.; Tel.: 06 32/447-213 e-mail: [email protected]


Budapest és környéke régióközpont

Százhalombatta, Arany János Általános Iskola és Gimnázium;

2440 Százhalombatta, Szent István tér 3.;Tel.: 06 23/355-013, 06 23/358-538;

e-mail: [email protected]


Dél-Dunántúl régióközpont

Osztopán, Illyés Gyula Általános Iskola és Óvoda Osztopáni Tagiskolája

7444 Osztopán, Fő u. 22., Tel.: 82/589-005, e-mail: [email protected]


Nyugat–Dunántúl régióközpont

Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar Országos ÉKP Központjának kutató Iskolája, Zalabér, 8798 Zalabér, Hunyadi út 2., Tel.: 06 83/376-008; e-mail: [email protected]



Fordulók

Iskolai tevékenység: A kreatív társadalmi létre nevelés során az iskolákban megalakuló tudományos diákkörökben a diákok megismerik a tudományok rendszerét és a mikro kutatás elemeit. Kreatív önművelés keretében (a felkészítő pedagógus irányításával) megtanulják az iskolán belüli és kívüli forrásközpontok – könyvtárak, levéltárak, múzeumok, kutatóműhelyek, természetvédelmi területek stb. –, valamint az internet használatát a diákok érdeklődési területének megfelelően. Megismerik a választott tudományos témát és annak aktuális problémafelvetéseit. Erről írásos beszámolót készítenek a megadott formai követelményekkel. Az iskolában működő tudományos diákkör vezető tanárai a legjobb beszámolókkal neveznek a megyei fordulóra.


1. forduló: Megyei forduló (2009. március 22-26. a megyei fordulót koordináló intézmény döntése szerint) megyei forduló zsűrije (legalább egy fő tudományos fokozattal rendelkező kutató) az írásos anyagokat (10-20 oldal 12-es betűnagyság) áttekinti, és a megadott szempontok alapján dönt a meghívásról. A meghívott tanulók maximum 10 percben megtartják előadásukat, a zsűri kommunikációs, valamint tartalmi szempontból értékel. A diákok közül osztályonként az I-II. helyezette jut tovább a regionális fordulóra.


2 forduló: Regionális forduló (2010. április 19-23.):

A regionális fordulót koordináló intézmény döntése szerint, a regionális zsűri (a zsűritagok közül legalább egy fő tudományos fokozattal rendelkező kutató) az írásos anyagokat (20-30 oldal) előzetesen összeveti, és írásban értékeli és azt, a továbbjutott tanulóknak, legkésőbb az előadás napján átadja. A konferencia előadásait a zsűri meghallgatja, és reflektál azokra. Az írásos anyag és az előadás alapján dönt a továbbjutásról. A diákok közül osztályonként az I-II. helyezett jut tovább az országos döntőre.


3. forduló: Országos döntő (2010. május 17-18.)

A döntő ismeretterjesztő és mikro kutatás kategóriában kerül megrendezésre. A döntő zsűrijében az ismeretterjesztő kategóriában legalább egy, míg a mikro kutatás kategóriában legalább három fő tudományos fokozattal rendelkező kutató van a különböző műveltségterületekben. A zsűri reflektál az írásos beszámolóra, a rezümére és az előadásra egyaránt, és dönt a műveltségterületenkénti helyezésekről és a jutalmazásról.


A továbbjutás feltétele, módja az egyes fordulókból:

Az írásos anyagot a zsűri előzetesen értékeli, és annak alapján hívja meg a tanulókat az előadásuk megtartására. Mindhárom fordulóban a zsűri dönt a szóbeli előadás alapján. A zsűri a helyszínen értékel szóban az előadásokat követően maximum 2 órán belül. Osztályonként az első kettő jut tovább a következő fordulóra.


Az eredmények közzétételének módja:

Az írásos beszámoló értékelését a diákok legkésőbb a forduló helyszínén kapják kézhez.

Minden forduló alkalmával, az előadásokat követően a zsűri szóban ismerteti az eredményeket a helyszínen.

A fordulók eredményei a megyei pedagógiai intézetek periodikájában jelennek meg.

Az országos döntőre meghívott tanulók kutatásaiból rezümé gyűjteményt jelentetünk meg.

Az eredményeket a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar ÉKP Központjának honlapján jelentetjük meg.


Díjazás:

Megyei forduló: A résztvevők emléklapot kapnak, a helyezettek oklevelet

Regionális forduló: A résztvevők emléklapot kapnak, a helyezettek oklevelet

Országos döntő: A résztvevők emléklapot, a helyezettek oklevelet és könyvutalványt, kapnak


A szervezők elérhetősége:

A KGYTK védnöke professzor dr. Zsolnai József az MTA doktora, Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Karának professor emeritusa, 8500 Pápa, Mézeskalács utca 2/a tel.: 89/510-290

[email protected]

A KGYTK titkára, koordinátora: Kiss Albert, a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar ÉKP Központjának külső tudományos munkatársa, a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar ÉKP Központ kutató iskolájának, Zalabér (Zalabéri Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Óvoda) igazgatója

Zalabér Hunyadi út 2. tel.: 83/376-008;

email: [email protected]







Tags: gyerekek tudományos, kutató gyerekek, tudományos, gyerekek, meghirdetője, pannon, kutató, verseny