NÉMETVÖLGYI ÁLTALÁNOS ISKOLA SZÉP KÖRNYÉK HEGYVIDÉK ZÖLDES ÖVEZET MI








Tamási Áron Általános Iskola és Német Két Tannyelvű

Németvölgyi Általános Iskola




Szép környék, hegyvidék, zöldes övezet, mi más kellene még egy iskola jó hírnevéhez? A Tamási Áron Általános Iskola és Két Tannyelvű Nemzetiségi Gimnázium önmagában is lenyűgöző helyen van, ezért nem kétséges, hogy 2008-ban egyike volt azoknak az iskoláknak, akik elnyerték az ökoiskola címet. Honlapjuk egy része még fejlesztés alatt áll, így jobbnak láttam a személyes találkozót, az iskola igazgatónőjével.

Elég nehézkesen lehet az iskolához jutni, de amit ott lát az ember, az lenyűgöző látvány. Először is egy kikövezett úton kell átmenni ahhoz, hogy az iskola bejáratához jussunk. Ezt az utat mindkét oldalról zöld, füves kert borítja, mely tele van virágokkal. Az épületen belül rögtön az igazgatói irodába vezet az út, és az iskola igazgatónőjének szerencsére volt egy kis ideje, hogy a feltett kérdésekre választ adjon.

2007-ben az iskola vezetősége elhatározta, hogy az épület infrastruktúráját fejleszteni kellene, így jelentkeztek egy pályázatra. A pályázatban benyújtott terveikben energiatakarékos építkezés, zöld tetős tornaterem és ökotanulmány is szerepelt.

Mivel gyönyörű helyen van, zöldes kerttel rendelkezik, megnyerték a pályázatot és 2008-ban nem csak ökoiskolai címet kaptak, hanem tornatermet is. A tornaterem tetejének építése mára már befejeződött, a terem zöld tetőt kapott, vagyis befüvesítették az egészet.

Az igazgatónő elmondása szerint már tervbe van véve, hogy ezt a zöld tetőt a diákok fogják gondozni, növényeket ültetnek bele, és egyben kertészkedhetnek is, ha úgy tartja kedvük.

Az energiatakarékos építkezés, az esővízgyűjtő és világítás, az ökokert mellett szelektív hulladékgyűjtés is üzemel az udvarban. A szelektivizálás ugyan már évek óta működik itt, de csak mostanra teljesedett ki, a többi „ökovédelmi „tevékenységgel együtt. Ezek mellett a papírt és elemet is gondosan gyűjtik, nehogy például az elemek a kukába kerüljenek.

Szerencsére mind a tanárok, mind a diákok pozitív érdeklődéssel állnak ezekhez az ökológiai tevékenységekhez. A szülők nem csak beletörődnek ebbe az iskolai helyzetbe, hanem tesznek

is azért, hogy a gyerekeik gondosan, tartósan tegyenek a természet megvédéséért. Nem csak iskolán belül, hanem otthonaikba is például szelektíven gyűjtik a szemetet a diákok.




KNÉMETVÖLGYI ÁLTALÁNOS ISKOLA SZÉP KÖRNYÉK HEGYVIDÉK ZÖLDES ÖVEZET MI örnyezeti nevelési tantárgyukba bele szeretnék építeni a környezetvédelmet. Ez nem egy tantárgyként funkcionálna, csak többet megtudhatnának a diákok a környezetvédelemről. Egészen alsótól felső tagozatig erdei iskolákat szervez az iskola, minden évben különböző helyre viszi a gyerekeket, hogy többet megtudjanak maguk és környezetük városairól. Rendkívüli nevelési lehetőségnek látszik ez az egyhetes tanórán kívüli program, mely tanárt és diákot még közelebb hozhat egymáshoz, valamint kilép az iskolapadból, természetes környezetben szemlélődve és vizsgálódva, valamennyi tantárgy tananyagának elmélyítésére sort kerít. Az erdei iskola a környezeti nevelés legfőbb színtere, ahol a tanulók a természet közvetlen közelségében sajátíthatják el korunk egyik legfőbb igényét, hogy mindenki tisztelje, óvja természetes és épített környezetét.

A sok ökológia védelmi tevékenység mellett helyet kap még egy szélerőmű is, amit „még egyetlen iskolában sem láttam rajtunk kívül” /az iskola igazgatója/

És tényleg. Nem csak szerinte, hanem sokak szerint is páratlan ez a létesítmény. Ez a szélerőmű elősegíti azt, hogy könnyebb legyen az iskola energiatakarékosságra törekvése, és hogy kevesebb áramot fogyasszanak.

Bár ezek a tevékenységek nincsenek ellenőrizve, mégis jól beváltak és ennyi öko-tudatos tevékenységet lehet még egyetlen iskola sem vezetett be. Külföldi, illetve belföldi találkozókra a többi ország, város tanáraival még nem volt alkalmuk menni, de hiszik, hogy a közeljövőben erre is sor kerül. Pozitívumként mondanám még azt, hogy a tanárok nem csak élnének egy ilyen találkozóval, hanem igényük van rá. Itt megoszthatnák tapasztalataikat a többiekkel, tapasztalatcserékbe bonyolódhatnának és megbeszélnék ki, mit hogyan tett, fejlesztett.

Befejező mondatként annyit írnék, az igazgatónővel, beszélgetésünk alatt sok mindenre választ kaptam és ingert, hogy minden iskolának legalább ilyennek kellene lennie.



Végül is a pályázat keresett meg minket, nem mi a pályázatot.

Látták, milyen fejlesztéseket szeretnénk bevezetni, és megtetszett nekik.

Nekünk nem volt elsődleges célunk, hogy ökoiskola legyünk” / az iskola igazgatónője/


Kiemelt területnek tartják a rájuk bízott gyerekek kommunikációs képességének fejlesztését, ezen belül a:


Képzési formák:

A környezetegészség-nevelés helye és szerepe az iskola pedagógiai programjában benne szerepel, és ennek külön, tudatos formái is vannak. Az iskolában a következőket igyekeznek megvalósítani:






A kulturált környezet kialakítására irányuló és ösztönző tevékenységek az iskola hagyományai közé tartoznak:






Az iskolában az elmúlt évben a következő környezetegészség-nevelő programokat, rendezvényeket bonyolították, amely a közösségek kialakítását és a kapcsolatok kibővítését segíti elő:












Tags: övezet, környék, zöldes, hegyvidék, általános, iskola, németvölgyi