KANDÓ TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA KOMPLEX KATEGÓRIA II KORCSOPORT PESTSZENTLŐRINC








PESTSZENTLŐRINC ISKOLÁI

Kandó téri Általános Iskola Komplex kategória II. korcsoport

Pestszentlőrinc Iskolái

Pestszentlőrinc történetével kapcsolatban először a XIV. századtól találhatunk írásos nyomokat. A Szent Lőrincről1 elnevezett kis település a királyi koronabirtokok sorába tartozott. Lakói szétszórtan élő földműves, részben szabad családok voltak.

Újjászületését Grassalkovics Antalnak2 köszönheti, aki - mint a nagy kiterjedésű gödöllői uradalom birtokosa - 1757-ben majorságot létesített a mai kiskápolna környékén.

A kezdetek



AKANDÓ TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA KOMPLEX KATEGÓRIA II KORCSOPORT PESTSZENTLŐRINC gödöllői uradalom tulajdonosai, bérlői egymást váltották. Az utolsó birtokos, báró Sina Simon3, a majorban 1860 körül elemi népiskolát létesített a majorsági és a környező települések gyermekei részére.

A majorsági iskola 1894-ben megszűnt, mert a szomszédos 500 holdas birtokon gyors ütemben hatalmas lakótelep épült 1887-től. Az új iskola a Kossuth utca és a Baross utca sarkán lévő egyik épületben rendezkedett be. A XX. század küszöbén az Üllői úti kis gőzvasutat gyors villamos váltotta fel. 1900. augusztus 1-jén, a petróleumlámpás utcai világítást, pedig villanyfény. Az úgynevezett Bókatelep tetemes gyermeklétszáma új iskolát követelt magának.

A Bókay Árpád4 által adományozott ingyentelken 1903-ban felépült a Wlassics utcai elemi népiskola. Egyemeletesnek épült, melyre 1919-ben húzták fel a második emeletet. Az 1900-as évek első tíz éve a Kispesttől való elszakadás, önálló községgé való alakulás lázas előkészítő munkájával telt el. Néhány újabb lakótelep kialakulóban volt. 1908-ban Erzsébettelepen, az Erzsébet királyné úton bérelt épület két szobájában megnyílt a település második iskolája. Az 1909. Évben újabb iskola sorakozott az előbbi kettőhöz. A Bethlen Gábor utcai családi házban Kispest-Rendessytelepi Állami Elemi Népiskola néven, az erzsébettelepivel egy igazgatás alá vonva a második igazgatói körzetet. Az első a Wlassics utcai iskolához tartozó Vasvári Pál és a Vasút utcai iskolák voltak. 1909-ben, sikerült Szemeretelepen is egy magánházban iskolát létesíteni, melyet a Wlassics utcai igazgatói körzethez csatoltak.

Az első világháború után

A KANDÓ TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA KOMPLEX KATEGÓRIA II KORCSOPORT PESTSZENTLŐRINC z I. világháború utáni nehéz gazdasági évek nem kedveztek az iskolaépítésnek. A szétszabdalt ország elcsatolt részeiből menekülők egy részének a Lipták-gyárhoz tartozó volt tüzérségi lőszergyár bekerített telepe adott menedéket. Az állami-lakótelep néven ismertté vált kerületrészben sokan leltek nyugodt otthonra. 1921-ben a tanügyi kormány gyógypedagógiai osztályt helyezett ide, 1922-ben pedig fiú- és lány tagozatú polgári iskola létesült. A korabeli iskolai anyakönyvben két tanuló „vagonlakónak” van feltüntetve, egy pedig a Gyöngyvirág utcai Szent József Árvaházból járt ide.

A

Korabeli tanterem

z 1920-as évek elején a községnek 12000 lakója volt. Az iskolai gondnokság és a szülők is iskolaépítésért kérvényekkel ostromolták a tanfelügyelőséget és a minisztériumot. Ennek meglett az eredménye, mert gróf. Klebelsberg Kunó5 1927. Év elején elrendelte a 4 elemi és 1 polgári iskola felépítését.

S KANDÓ TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA KOMPLEX KATEGÓRIA II KORCSOPORT PESTSZENTLŐRINC

Piros iskola

ajnos a községnek nem volt elég pénze az iskolák felszerelésére, így 1927-ben csak a szemeretelepi, erzsébettelepi és a rendessytelepi elemi iskolák nyitották meg kapuikat. A Piros iskola bal szárnya óvodának, a jobb szárnya népiskolának épült. A Gulner utcai iskola 1928 márciusában nyílt mag, s ide a Wlassics utcai iskola második emeletéről költöztek a tanulók, valamint az alsó fokú iparostanonc iskola hallgatói. A polgári iskolát az Állami-lakótelepről átvonuló tanulók vették birtokokba, 1929 januárjában.

1932-ben Ganztelep még Vecséshez tartozott, de 1945-ben a lakótelepet Lőrinchez csatolták. Az 1930-as években a Vecsés határában lévő, Ganzgyári tulajdonú terület lakásépítés céljára felparcellázták, 1930 körül megkezdődött az építkezés. 1932-ben Vecsés község az egyik magánház emeletén bérelt két szobát, iskolai oktatás céljára.

Az 1930-as években kerül sor Szentimrekertváros kiépítésére. Innen a gyermekek a Szemeretelepre jártak iskolába. 1933-ban a kertvárosi I-IV. osztályos tanulók a Torockó utca egyik házában nyitottak egy osztályt, majd kettőre növelték a szobaszámot.

Az igen népes Állami-lakótelep gyermekei a Wlassics utcai iskolába jártak. A polgári iskola elköltözése után 1929-ben, a hajdani gépház helyén 1-2 alsó tagozati osztályt tudtak indítani. Csak 1934-ben sikerölt a telepen önálló népiskolát nyitni.

Az 1930-as évek elején a községnek már 30000 lakosa volt, de középiskolával még nem rendelkezett. A kultuszkormány 1934-ben felsőfokú fiú kereskedelmi iskolát létesített a községben. Az iskola a volt Lipták-gyár irodaépületének egyik szárnyában kapott helyet, míg a másik szárnyában. 1936-ban a II. számú fiú polgári iskolát helyezték el.

1936-ban Pestszentlőrinc megyei városi rangra emelkedett. Ebben az évben sok utánjárásra megkapta végre a gimnáziumot is. Kecskemétről a megszűnő Katona József gimnázium felszerelését telepítették át a volt Tündérkert mulatóban megnyíló gimnáziumba. Igaz, csak ideiglenesen, mert 1937-ben a Wlassics utcai elemi iskola épületébe költözhetett, ahol 1947-ig működött. Az elemi iskolát széttelepítették három épületbe.

A II Világháború után

AKANDÓ TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA KOMPLEX KATEGÓRIA II KORCSOPORT PESTSZENTLŐRINC
II. Világháborúban a város iskoláit katonai kórháznak, segélyhelynek, katonai szállásnak és lóistállónak használták. A háború városunkban
1945. Január 5-én fejeződött be. Egyetlen iskolában (Piros iskola) kezdődött meg a tanítás: 1945. Január 22-én. A fellelhető tanulók ideiglenesen itt kezdték meg a tanulást. A városnak külön tanfelügyelője volt, aki megbízott két tanítót a Nagyenyed utcai iskola megnyitásával, illetve önálló iskolává való szervezésével. Lassan a többi iskola is megnyitotta kapuit.

1945 tavaszán 9 elemi, 1 gimnázium, 1 kereskedelmi, 2 polgári és 1 kisegítő iskola működött a megyei városban.

1946-ban megszervezték a Dolgozók Általános Iskolájának és Gimnáziumának esti tanfolyamait. 1947-ben a polgári iskola épületébe költözött a Wlassics utcából a gimnázium. A megszűnőben levő polgári iskola általános iskolává minősült, 1952-ig a gimnáziummal egy épületben, megosztva működött. Az épület alagsorában helyezték el a tanonciskolát. Az általános iskola 1952-ben, a Gyöngyvirág utcában lévő volt karmelita apácák fiú-nevelőintézetébe költözött.

A háború utáni szűkös viszonyok miatt a kerület vezetősége 1952-ben határozta el magát iskolaépítésre. A Ganztelepen magánházakban szétszórtan működő általános iskola méltó helyre került a Kassa utcában. A Brassó utcában is tető alá került a hatalmas udvarral, játszótérrel rendelkező tanintézet.

A Hengersor utcában a közgazdasági szakközépiskola ma: Pestszentlőrinci Közgazdasági Szakközépiskola (előbb Rudas László Technikum) tantermei már kevésnek bizonyultak, ezért az épület másik szárnyában levő általános iskola részére új épületet emeltek a Vörösmarty utcában, melybe 1958-ban költöztek be. (Ma: Vörösmarty Mihály Ének-zenei Nyelvi Általános Iskola és Gimnázium.)

A XVIII. kerületben, 1963-ban kezdték meg az első nagy lakótelep építését, melyet ma Lakatostelepnek ismerünk. A 24 tantermes hatalmas iskola 1965-re készült el. Két évig a lakótelep gyerekei a Piros iskola hátsó udvarán felépített iskolába jártak.

Az 1921-ben létesített kisegítő iskola egyetlen osztálya az évek folyamán kibővült. 1955-ben önálló igazgatás alá került. A különböző iskolákban elhelyezett osztályok egyesülhettek 1968-ban a Thököly úton megépített kényelmes épületben.

A Lakatos-lakótelep mellett a KISZ-lakótelep is felépült 1965-ben. Iskolája 1974-ben nyílt meg. A gyermekáldás bősége miatt kisegítő iskolaépületet kellett a tanulók számára biztosítani.

A KANDÓ TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA KOMPLEX KATEGÓRIA II KORCSOPORT PESTSZENTLŐRINC z Állami-lakótelepet, melyhez a lakók hűségesen ragaszkodtak, 1974-től lebontották. A helyette megépülő hatalmas méretű Havanna-lakótelep első iskolája 1979-ben nyílt meg. A benépesülő lakások ontották a tanköteleseket, ezért 1981-ben újabb általános iskola nyitotta meg kapuit. A Kondor Béla sétányon lévő iskolák az I- és II. számot kapták. (Ma: Csontváry Kosztka Tivadar Általános és Alternatív Iskola és Kondor Béla Általános Iskola.)

A

Havanna lakótelep

Ganzkertvárosban évtizedekig nem építettek iskolát. A tanulók a Ganztelepre vagy a Kassa utcai iskolába jártak. 1980-ban a Kandó Kálmán téren megépült a szép kivitelű általános iskola.

A KANDÓ TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA KOMPLEX KATEGÓRIA II KORCSOPORT PESTSZENTLŐRINC KANDÓ TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA KOMPLEX KATEGÓRIA II KORCSOPORT PESTSZENTLŐRINC KANDÓ TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA KOMPLEX KATEGÓRIA II KORCSOPORT PESTSZENTLŐRINC

Kandó Iskola

z erzsébettelepi Kond utca és Attila utca épületei szűknek bizonyultak az oktatás részére. A Vajk utcában találtak alkalmas telekre, ahol 1984-ben-kissé nehéz körülmények között-felépült az új, kényelmes, tornatermes iskola. A nehézségeket a bőséges talajvíz okozta.

A kerület be nem épített területein új lakótelepek nőttek ki a földből. Ezzel együtt járt az iskolai, óvodai szükséglet. 1989-ben felépült a Benedek Elekről elnevezett általános iskola.(Ma: Etalonsort Általános és Sportiskola.)

A KANDÓ TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA KOMPLEX KATEGÓRIA II KORCSOPORT PESTSZENTLŐRINC

Karinthy Gimnázium

meglévő Hunyadi Mátyás Gimnázium (előbb: Steinmetz Miklós Általános Gimnázium) mellett 1993-tól működik a Gyöngyvirág utca 41. Szám alatt a Szent Lőrinc Katolikus Általános Iskola. 1986-ban felépült a Karinthy Frigyes Gimnázium, s ugyancsak a Thököly úton a Pogány Frigyes Építőipari Szakközépiskola és Gimnázium.


OKANDÓ TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA KOMPLEX KATEGÓRIA II KORCSOPORT PESTSZENTLŐRINC rszágos helyzet

KANDÓ TÉRI ÁLTALÁNOS ISKOLA KOMPLEX KATEGÓRIA II KORCSOPORT PESTSZENTLŐRINC









A kerület iskolái

Forrás








Tartalomjegyzék








Végjegyzet:

1 vértanú

2 főispán

3 görög származású bankár

4 orvos

5 egykori vallás- és oktatásügyi miniszter

Dargó Gergő 9. oldal





Tags: iskola komplex, általános iskola, pestszentlőrinc, általános, kandó, kategória, iskola, komplex, korcsoport